Égető igény van rá, de súlyos visszaélésekre ad lehetőséget: berobbant a globális petesejt-kereskedelem
A globális meddőségi ipar és azon belül az emberi petesejtek donációja mára 35 milliárd dollárt meghaladó üzletté vált. A petesejtek kereskedelme a donorok számára anyagi haszonnal, de végtelen kizsákmányolással is járhat, amelynek emberi költségei anyagiakkal nem mérhetők.
A világon ma körülbelül 15 másodpercenként szívnak le petesejtet nőktől. Az eljárás jellemzően a mesterséges megtermékenyítés (IVF), vagy a köznyelvben elterjedt kifejezéssel lombikbébi-kezelés része, ami olyan eljárásokat jelent, amelyekkel a petesejtet a nő testén kívül termékenyítik meg.
A legtöbb IVF-kezelés során a nők saját petesejtjeiket használják. Az esetek legalább 6 százalékában azonban az ivarsejtek donoroktól származnak, akik beleegyeznek abba, hogy petesejtjeiket leszívják és mások felhasználják. Sok országban, így Magyarországon is, a petesejtek kizárólag önkéntes és térítésmentes alapon adományozhatók. (Hazánkban egész pontosan azt mondja ki az egészségügyi törvény, hogy petesejtet csak olyan 35 év alatti nő adományozhat, akinek már született gyereke, és azt csak teljesen önkéntesen és anonim módon teheti, kivétel, ha egyenes ági rokonnak adományoz. Nem véletlen, hogy itthon rendkívül ritka a donorból származó lombik.)
A lombikkezelések aktuális hazai állapotáról az alábbi cikkünkben írtunk részletesen:
Magyarország az Európai Unió szabályozását követi, amely szerint nem lehet közvetlenül fizetni a petesejtekért. Egyes országokban – például Spanyolországban és Csehországban – azonban a donoroknak kompenzációt adnak, például az útiköltségért és az idejükért. Ennek összege változó, Csehországban a donoroknak 700 euró (280 ezer forint), Spanyolországban 1000–1500 euró (400–600 ezer forint) körüli összeget fizetnek költségeik és időráfordításuk kompenzálására, ez utóbbi a legmagasabb térítés az unióban. Az EU-n belül Görögország számít még nagy kivételnek, hiszen ott a béranyaság is engedélyezett, de erre később még kitérünk. Más országokban, köztük az Egyesült Államokban, Oroszországban, Ukrajnában és Grúziában a petesejt-donációs piac nagyrészt kereskedelmi alapú, ahol a donorok személyes jellemzőitől (pl. egészségi állapot, genetikai háttér, iskolai végzettség) és a kereslettől függően akár ötezer és ötvenezer dollár (kb. 2–20 millió forint) között is kereshetnek egy-egy beavatkozással.
Ez utóbbira használják a termékenységi ipar kifejezést, amely a Bloomberg szerint mára több mint 35 milliárd dolláros piac, és folyamatosan bővül. A piaci szereplők toborzott donorok, leendő szülők, ügynökök,, orvosok és klinikák, utóbbiakba sok esetben jelentős magántőkealapok is befektetnek.
A piac növekedésének nem csak egészségügyi, hanem kulturális okai is vannak. A fiatalabb nőktől nyert petesejtek iránti kereslet azért is növekszik folyamatosan, mert sok helyen egyre későbbre tolódik a gyermekvállalás ideje, és egyre több középkorú nő szeretne gyermeket vállalni. Ahogy azonban a nők idősödnek, úgy csökken a petesejtjeik száma és minősége. Egy nőnek születésekor akár 2 millió petesejtje is van, de a harmincas évei végére kevesebb mint 3 százalékuk marad életképes.