Trükkök a kíváncsiskodó kollégák leszerelésére

2 perc

2007.09.06. 04:50

Kártyával nyitható sorompó - melyen a céges parkolóba nyerhetnek bebocsátást a dolgozók -, bekamerázott folyosók, őrzött porta: garancia, hogy a cégnél semmi sem maradhat rejtve a figyelő tekintetektől. Nemcsak az illetéktelen behatolókat, az alkalmazottakat is megfigyelhetik. Hogyan tarthatod távol a privát szférádtól munkatársaidat, főnöködet? Ötletek.

Az óvintézkedések - kamerás megfigyelés, rögzített telefonbeszélgetések, a céges levelek alkalmankénti monitorozása - minden vállalatnál érthető és indokolt, ám a részletes megfigyelés sok kellemetlenséget okozhat a célszemélynek. Pár perces utánajárással kiderülhet, hogy az alkalmazott mikor, kivel, mit beszélt telefonon, milyen dokumentumokat nyitott meg a számítógépén, munkaidejében milyen honlapokat böngészett, kivel levelezett, milyen üzenőszoftvereket használt (ICQ, MSN Messenger, stb.). A konklúzió egyszerű: munkaidőben dolgozni kell! Néhány ügyes trükkel azonban megakadályozhatod, hogy magánéleted nyitott könyv legyen kollégáid számára, és elkerülheted a fürkész tekinteteket.

© sxc.hu
Személyes üzenetek

Az egyik alapvető szabály, hogy magánleveleidet soha ne a céges e-mail címedről küldd el, így nem kerülsz kellemetlen helyzetbe, ha a cégvezető utánanéz, kivel kommunikáltál munkaidőben. Ráadásul annak a veszélye is lecsökken, hogy véletlenül rossz címzettnek küldesz egy levelet, és így az egész cég értesül magánügyeidről. Ha cégen belül váltanál bizalmas információkat valakivel, küldj neki egy rövid e-mailt, vagy egyeztess vele telefononon, hogy mikor beszélhettek négyszemközt.

Jelszóvédelem

Banális apróságnak tűnik, mégis figyelj arra, hogy belépési kódodat, jelszavadat a céges géphez, rajtad kívül ne ismerje más. Ez az óvintézkedés még akkor is indokolt, ha egy-egy kollégáddal baráti viszonyban vagy, és megbízol bennük, hiszen adódhatnak olyan helyzetek - megbetegedsz, nem érsz oda egy tárgyalásra, vagy sürgősen információra van szükséged egy folyamatban lévő ügy kapcsán -, amikor rajtuk kívül más is betekintést nyerhet a gépeden tárolt adatokba.

Biztonságos böngészés

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Csak olyan website-okat nyiss meg munkahelyeden, amelyek miatt nem kell szégyenkezned: legálisak és böngészésük nem tartozik a szabadidős tevékenységek közé. Előfordulhat, hogy éppen egy külföldi weboldalról rendeled meg a régen vágyott és hazai boltokban nem kapható cipőt, vagy fehérneműt, amikor főnököd a hátad mögött rácsodálkozik „tevékenységedre”. A lebukásveszély kockázata ráadásul nő, ha íróasztalod, monitorod az iroda egyik forgalmas pontján áll, hátad mögött pedig naponta többször is elvonul az egész kollektíva. Ha kimész az irodából, zárd be az oldalakat, amelyeket addig néztél, és a dokumentumokat, amelyeken dolgoztál, hogy a villódzó monitor távollétedben ne ingereljen senkit kutakodásra. Ha a munkaidő leteltével elhagyod az irodát, mindig kapcsold ki gépedet!

Ügyintézés, bizalmas iratok

Ha nem akarod, hogy anyagi helyzetedről, pénzügyi döntéseidről minden kollégád értesüljön, az ügyintézést - számlabefizetés, befektetés, hitelügyintézés, stb. - munkaidőn kívül bonyolítsd! Számláidat soha ne hagyd olyan helyen - az írósztalalod sarkán -, ahol bárki hozzáférhet. Magánjellegű irataidat zárd be az íróasztalod fiókjába, vagy őrizd olyan helyen, ahol nincs szem előtt!