Növekvő fizetésképtelenséggel számolnak Londonban
Az amerikai subprime jelzálog-válság miatti likviditásszűke miatt jelentősen emelkedni fog az adósságszolgálattal hátralékba kerülő vállalati adósok aránya a következő két évben, főleg a magas hozamú spekulatív szektorban, áll a Moody's Investors Service kedden Londonban kiadott átfogó elemzésében.
A nemzetközi hitelminősítő szerint a ház előrejelzési modellje arra mutat, hogy a nem befektetői adóskockázati besorolással ellátott globális cégadósi körben jövő augusztusig 4,1 százalék, 2009 augusztusára már 5,1 százalék lesz a nem fizetővé válók aránya, miután a piacról eltűnő likviditás és az emelkedő kockázati felárak sok nem elsőrendű adósságkibocsátó fizetési kockázatát növelik.
A súlyozott globális átlagon belül a Moody's arra számít, hogy a következő tizenkét hónapban az Egyesült Államokban 4,5 százalék, Európában 3,0 százalék lesz a fizetésképtelenné váló cégadósok aránya a magas hozamú kategóriában.
Az elemzés szerint mindazonáltal a pénzpiaci megingás ellenére augusztusban változatlanul rendkívül alacsony volt, sőt még csökkent is a fizetési hátralékba került cégadósok globális aránya, a júliusi 1,5 százalékról 1,4 százalékra. Jelenleg Európában magasabb az arány: itt júliusban és augusztusban is 2,9 százalék volt a nem fizetővé váló cégek aránya a Moody's spekulatív osztályzatú listáján.
Az amerikai vállalati szektorban a globális átlaggal egyezően a júliusi 1,5 százalékról 1,4 százalékra csökkent az újonnan hátralékossá válók aránya. Egy évvel korábban Európában 0,8 százalék, Amerikában 2,0 százalék volt az adósságszolgálatukkal leálló cégadósok aránya.
A Moody's kimutatása szerint szeptember első hetének végére a pénzpiaci válság eddigi csúcspontjára, 481 bázispontra emelkedett a spekulatív adósi kör kint lévő adósságának átlagos kockázati hozamfelára az irányadó amerikai kincstárjegyéhez képest.
Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's szintén kedden Londonban kiadott elemzésében a subprime jelzálog-válság európai kihatásairól azt írta, hogy az európai magas hozamú piacon nyáron kezdődött megingás most már az adóskockázat teljes körű piaci átárazásának folyamatává kezd szélesedni.
Az S&P szerint június közepe óta az európai vállalati piacon 49, adósságot vonzó - összesen 70 milliárd euró értékű - tranzakciót érintett a jelenség; ezeket visszavonták, karcsúsították, szerkezetében vagy árazásában megváltoztatták, vagy jegelték. Ugyanezen idő alatt mindössze 17 tranzakció indult el és fejeződött be sikerrel, 7 milliárd euró értékben az európai vállalati piacon.