GKI: változatlan üzleti és fogyasztói várakozások

1 perc

2007.09.17. 04:00

Tavaly augusztus óta némi hullámzás mellett lényegében stagnál a GKI-konjunktúraindex szezonális hatásoktól megtisztított értéke. A GKI Gazdaságkutató Zrt. által – az Európai Unió támogatásával – készített felmérés szerint augusztusban júliushoz képest a hibahatáron belül javultak a várakozások.

A stagnáló index mellett a fogyasztói várakozások viszont az ez év elejéig tartó csökkenés után idén márciustól, ha lassan is, de folyamatosan javulnak.

Az ipari bizalmi index júliushoz képest minimálisan csökkent, értéke az éves átlag környékén van, ami kedvezőbb az utóbbi évekénél. Augusztusban kissé romlott az elmúlt és a következő időszak termelésének megítélése. Valamivel kedvezőtlenebb lett a rendelésállomány értékelése, főleg az exporté, a saját termelésű készletállományok viszont apadtak. Az áremelési törekvés mértéke és köre nőtt, a foglalkoztatási szándék romlott.

Az építőiparban ugyancsak hibahatáron belüli a romlás. Kissé javult a rendelésállomány értékelése, de romlott a foglalkoztatásé. Az áremelési tervek az előző hónaphoz képest nem változtak, de az egy évvel ezelőttieknél jóval gyengébbek.

A kereskedelmi bizalmi index érezhetőbben romlott. Az eladási pozíció és a megrendelések megítélése egyaránt pesszimistább a júliusinál, a készleteké viszont kedvezőbb. A kereskedelmi cégek inflációs várakozása erősödött, ami az élelmiszerek és kultúrcikkek körében várt áremelkedés következménye.

Augusztusban csak a szolgáltatói bizalmi index emelkedett. Számottevően javultak a várható forgalomra és foglalkoztatott létszámra vonatkozó várakozások. Az üzletmenet megítélése az előző hónaphoz viszonyítva lényegében nem változott. Az értékesítési árak várható alakulását augusztusban a júliusihoz hasonlóan ítélték meg a válaszadók.

A magyar gazdaság várható helyzetére vonatkozó, amúgy is borúlátó várakozások augusztusban az üzleti szférában és a fogyasztók körében is kissé tovább romlottak.

A GKI fogyasztói bizalmi index 2006 május-júliusi zuhanása, majd mérsékelt romlása következtében idén januárban 1995 óta nem tapasztalt mélypontját érte el. A februártól megfigyelhető mérsékelt javulás augusztusban is folytatódott, bár ez inkább stagnálásnak nevezhető. A lakosság saját várható pénzügyi helyzetére és a munkanélküliségre vonatkozó várakozása júliushoz hasonlóan javult, megtakarítási képességének megítélése viszont romlott. Az inflációs várakozások a 2006 novemberi negatív rekordot követően hónapról hónapra javultak, augusztusban azonban romlottak.