Kouchner: a legrosszabbra kell készülni Irán esetében

2 perc

2007.09.16. 17:53

Az iráni nukleáris válság arra kényszerít minket, hogy "fel kell készülni a legrosszabbra", vagyis a háborúra is - jelentette ki a francia külügyminiszter vasárnap egy interjúban, hangsúlyozva egyúttal, hogy a tárgyalásoknak kell az első helyen állniuk.

"Fel kell készülni a legrosszabbra" - mondta Bernard Kouchner az RTL rádiónak, a Le Figaro napilapnak és az LCI hírtelevíziónak adott interjúban, majd a riporter kérdésére válaszolva kifejtette: "a legrosszabb a háború". A felkészülés részét képezi, hogy katonai tervek készülnek - "amelyek azonban nem holnapra szólnak" - hangoztatta a miniszter. "Felkészülünk azzal is, hogy kijelentjük: nem fogadjuk el, hogy Irán atomfegyverre tegyen szert" - folytatta, az eddigieknél hatékonyabb szankciók kilátásba helyezését javasolva.

A végsőkig tárgyalni kell - mondta a miniszter. Hozzátette azonban, hogy ha Irán atomfegyver birtokába jutna, az valódi veszélyt jelentene az egész világra nézve. "Jelenleg a katonai előkészületeken túl nincs olyan jel, amely arra engedne következtetni, hogy közel van Irán bombázása" - fejtette ki Kouchner. "Nem hiszem, hogy ott tartanánk - mondta - de természetes, hogy készülnek tervek". Hozzátette azt is: Franciaország nem vesz részt ilyen előkészületekben.

Kouchner szeretné, ha az ENSZ-szankciók mellett az Európai Unió is szankciókat készítene elő Iránnal szemben. Hozzátette, hogy gazdasági szankciókra gondol, amilyenekre Németország tett javaslatot.

Arra is kitért a beszélgetésben, hogy a francia kormány felkért egyes francia nagyvállalatokat: az iráni válságra tekintettel ne fektessenek be Iránban. "Már megkértük nagy vállalataink egy részét, hogy ne fogadjanak el (iráni) ajánlatokat" - fogalmazott, név szerint említve a Total és a Gaz de France kőolaj- illetve földgáz-vállalatokat.

Szintén vasárnap Washingtonban Robert Gates amerikai védelmi miniszter úgy nyilatkozott, hogy "minden lehetőség nyitott" Iránnal kapcsolatban - ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Washington egyelőre diplomáciai és gazdasági eszközökkel igyekszik rábírni Teheránt nukleáris törekvéseinek feladására.

A Pentagon főnöke a Fox televíziónak adott nyilatkozatában arról nem volt hajlandó feltételezésekbe bocsátkozni, hogy George Bush elnök milyen döntést hozhat. "Mindig is hangoztattuk, hogy minden lehetőség nyitott, de világos, hogy a diplomáciai és gazdasági eszközök használatát részesítjük előnyben" - mondta.

A Fox News néhány napja a Bush-kormány névtelenségbe burkolózó vezető tisztviselőire hivatkozva arról tudósított, hogy az Egyesült Államok Irán elleni katonai csapást készít elő. A hírtelevízió szerint miután Németország a közelmúltban úgy döntött, hogy nem támogat semmilyen újabb büntetőintézkedést Teherán ellen, a Bush-kormánynak "nem marad más választása, mint előkészíteni a katonai támadás szóba jöhető forgatókönyveit az iszlám rezsim ellen". A Fox News szerint az Irán elleni katonai akció a következő 8-10 hónapban lehetséges.

Az Irán elleni nemzetközi szankciókat leginkább az Egyesült Államok szorgalmazza, Oroszország, amely katonai és kereskedelmi kapcsolatokat ápol a perzsa állammal, vonakodik. Jövő héten pénteken Washingtonban konferenciát rendeznek a Teherán elleni büntetőintézkedések ügyében az ENSZ BT öt állandó tagja és Németország részvételével.