Idegtépő munkanapok: kilóg a lóláb az új helyen?

3 perc

2007.09.21. 05:15

Új munka, új közeg: az első pár nap izgalmas, idegtépő, sőt ijesztő is lehet, attól függően, milyen gyorsan alkalmazkodsz környezetedhez és kollégáid szokásaihoz.Már az első héten nyilvánvaló, hogy nem tudsz beilleszkedni, munkád nem elégít ki, mégsem tudod eldönteni, hogy továbbállj-e vagy maradj a cégnél? Ötletek tépelődőknek.

Rögtön az első munkanapon csalódás ér: nem érzed jól magad munkatársaid körében, vagy a munka nem köt le, mert ugyanazt csinálod, mint előző helyeden? A figyelem hiánya, a várt eligazítás elmaradása is elégedetlenséget szülhet, arról nem is beszélve, milyen kellemetlen lehet, ha úgy érzed, érkezésedet kollégáid közömbösen fogadják – netán ellenséges megnyilvánulásokkal találkozol. Mit tehetsz, ha az elképzelt álomállás nem létezik (nem azt kapod, amit vártál), és új munkahelyeden hétköznapi problémákkal szembesülsz?

Ne pánikolj!

Növekvő elégedetlenség, fortyogó indulatok
© sxc.hu
Ha a dolgok az első pár napban nem úgy alakulnak az új helyen, ahogy szeretnéd, ne add fel, ne kezdj lázas álláskeresésbe, mondván, még a próbaidő letelte előtt továbbállsz. Persze ezt is megteheted, de mielőtt elszánod magad és kilépsz a cégtől, várj néhány hetet: tanulmányozd a vállalat működését, ismerkedj meg a szokásokkal, figyeld, hogyan dolgoznak kollégáid, és figyeld meg, kitől tanulhatsz. Gondold át az addigi munkádat, találd ki, hogyan és mit csinálhatnál másképp azért, hogy jobban érezd magad új helyeden. Elemezd, hogy elvárásaidhoz képest miben marad alul az új hely, és megtettél-e minden tőled telhetőt, hogy beilleszkedj.

Beszélj főnököddel!

Ha végképp úgy érzed, nincs kiút, új munkahelyeden egyetlen percet sem tudsz eltölteni, keresd meg főnöködet, és beszélj vele őszintén. Ahhoz, hogy meg tudd indokolni, miért akarsz elmenni a cégtől, logikusan érvelj: röviden foglald össze, hogy mivel vagy elégedetlen – nem tudsz beilleszkedni, egy-egy kolléga ellenségesen viselkedik veled, ellehetetleníti vagy megnehezíti munkádat –, munkaköröd nem felel meg elvárásaidnak. Meséld el pozitív és negatív tapasztalataidat, arra azonban ügyelj, hogy ne panaszkodj, légy tárgyilagos és visszafogott, ne ess neki felettesednek azzal, hogy nem ezt vártad, amikor megállapodtatok.  Közösen keressetek megoldást: hátha más területen, más munkakörben, esetleg plusz feladatokkal, megbízásokkal a zsebedben könnyebben boldogulsz és hamarabb megszokod az új környezetet.

Keresd meg a cég HR-esét!

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Ha röstelled magad, úgy érzed, kínos a főnökhöz menni, mert nem szeretnél megint állást keresni, csak azt akarod elérni, hogy jól érezd magad az új helyen, és nyugodtan dolgozhass, fordulj a cég személyzeti ügyekért felelős munkatársához. Egyre több vállalatnál dolgozik – itthon is – humánerőforrás menedzser, aki többek között a cég alkalmazottainak ügyes-bajos dolgaival is foglalkozik, különösen, ha azok összefüggésben vannak a vállalattal.

Rugalmasabb időbeosztásra vágysz, hogy munkádat össze tudd egyeztetni családi életeddel? Részt vennél a céges továbbképzéseken? Nem tudod, hogyan kezeld a konfliktusokat, melyek elmérgesítik viszonyodat az egyik kollégáddal? Fordulj a cég személyzetiséhez, és vitassátok meg a lehetőségeidet! A jó munkaerőhöz minden vállalat foggal-körömmel ragaszkodik, ezért ne habozz segítséget, tanácsot kérni!

Elegánsan távozz!

Ha úgy érzed, nincs más megoldás, mert a cégnél nem tudsz majd érdemi munkát végezni – és feletteseddel is beszéltél már erről – ráadásul a próbaidő is lejárt, távozz a cégtől! Ám soha ne mondj fel úgy, hogy nem keresel előtte másik helyet: a bizonytalanság, a hónapokig tartó álláskeresés és az ezzel járó pénztelenség sokszor a muszájból végzett munkánál is rosszabb!

Elegánsan távozz, ne égess fel magad mögött minden hidat. Ne válj el haragban főnöködtől, kollégáidtól, hátha szükséged lesz még a segítségükre. Hogy a csalódást elkerüld – és ne érezd úgy, hogy zsákbamacskát vettél – az állásinterjún kérdezz rá, pontosan mivel kell megbirkóznod munkád során, milyen feladatok tartoznak majd munkakörödbe, kikkel dolgozol majd együtt stb. Az érdeklődés nem fogja elrettenteni leendő munkaadódat, sőt, arról árulkodik, hogy felelősségteljes, hozzáértő munkaerőre akadt!