Hogyan szereld le a huhogó kollégákat?

2 perc

2007.09.11. 10:45

Bizonyára mindenkinek vannak rossz tapasztalati, milyen együtt dolgozni olyasvalakivel, aki csak az érem sötét oldalát látja. A pesszimista kollégát hiába próbálja elkerülni az ember, borúlátása, huhogása, az örökös „én megmondtam”- frázis megmérgezheti az irodai mindennapokat. Száműzd az ártó szellemet és növeld hatékonyságodat! Ötletek.

Egy amerikai álláskereső oldal nemrégiben közölt felmérése szerint tíz megkérdezett alkalmazottból kilenc úgy nyilatkozott, hogy hatékonyabban dolgozik, ha olyan emberekkel van körülvéve, akik optimisták és pozitív szemléletüket az irodában is megőrzik.

Bizony bosszantó, amikor lelkesen veted bele magad egy-egy új feladat megvalósításába, jobbnál jobb ötleteid támadnak, hogyan tudod tökéletesen megoldani a rád bízott projektet, vagy kitalálod, miként csíphetsz meg egy régen áhított munkát, ám valaki igyekszik „leloltani”, és lelohasztani lelkesedésedet. A negatív tapasztalatok, a jóindulatúnak tűnő, bántó kritikák, „jótanácsok” szép lassan aláássák a dolgozók törekvéseit, eltűnnek az ambíciók, lankad a munkakedv, ez pedig a színvonalon, a dolgozók teljesítményén is meglátszik.

© sxc.hu
Ha úgy érzed, hogy örök pesszimista kollégádat semmi sem térítheti jobb belátásra, egyáltalán nem érdekli, hogy hány embernek veszi el az élet- és munkakedvét nap mint nap, lépj akcióba! Nem tudod meggyőzni, hogy változtasson hozzáállásán, sőt úgy érzed, megpróbálni sem érdemes? Igyekezz kitérni az útjából! Íme néhány stratégia, hogyan teremts magad körül nyugodt légkört, amelyben termékenyen dolgozhatsz, akkor is, ha éppen zajlik körülötted az élet!

Pozitív szemlélet, pesszimista kollégák

A pozitív szemlélet nemcsak a magánéletben, munkád során is elengedhetetlen, ha nem akarsz rövid idő alatt belefásulni a mindennapi robotba, vagy megunni az állandó pörgést. A pozitív szemlélet nem azt jelenti, hogy  arcodon széles mosollyal kell közlekedned, és mindig mindenben csak a jót kell látnod.

Józanul mérlegelve érdemes minden feladat előtt átgondolnod - ha már belevágsz -, hogyan lehet kihozni abból (és magadból) a maximumot. Az „úgysem fog sikerülni” hozzáállást felejtsd el! Hibáidból tanulsz a legtöbbet, ezért ne félj belevágni egy kockázatosabb üzletbe: persze előtte mérlegeld, mekkora esélye van annak, hogy belebuksz. Ha a várható haszon kecsegtető, érdemes kockáztatni!

Barátkozz és versenyezz!

A kellemes munkahelyi környezet önmagában még nem elég, kedves, megértő kollégákkal körülvéve ugyan elkerülheted a mindennapi súrlódásokat, de hol marad a versenyszellem, a motiváció? Igazán hatékonyan akkor tudsz teljesíteni, ha olyan munkatársakkal, barátokkal dolgozol együtt, akik életben tartják az egészséges versenyszellemet. Szó sincs a szakmai sikerekért vívott élet-halál harcról, ám egy kis versengés nem árt! A hatékonyság mellett a „verseny” csapatépítő is: kiderül, hogy kire számíthatsz a bajban, kihez fordulhatsz szakmai tanácsért, ha munkád során kétségeid támadnának.

Mindennapi kedvesség

Egy figyelmes gesztus, váratlan apróság - egy csésze kávé, esetleg egy vicces bögre ajándékba - még a  pesszimistákat is arra ösztönözheti, hogy legalább pár percre szépnek lássák az életet és ne találjanak kivetnivalót valamiben. Az apró figyelmességek - mint egy spontán mosoly - nem kerülnek semmibe, mégis kellemes légkört teremthetnek az irodában - is.