A német külügyminiszter kijelentette: szomorú nap ez a nemzetközi jog számára, miután az izraeli miniszterelnök simán ellátogathatott Magyarországra. Annalena Baerbock hozzáfűzte: az európai szabályok minden tagállamra egyaránt vonatkoznak, és senki sem áll a jog fölött.
A szociáldemokraták volt frakcióvezetője, Rolf Mützenich pedig azt hangsúlyozta: a magyar kilépést nyilvánvalóan jó ideje készítették elő. Itt két olyan politikus állt össze, aki módszeresen igyekszik alávágni saját országában a jogállami normáknak. Ám el kell érni, hogy a nemzetközi jog továbbra is irányadó legyen a demokratikus államok számára, mikor háborúk folynak, fokozódik a bizonytalanság, és egyre több kormány szegi meg a törvényeket.
A SPD külpolitikai szakértője, Ralf Stegner Friedrich Merz leendő CDU-s kancellárt bírálta, amiért az jelezte: megtalálnák a megoldást, hogy Netanjahunak ne essen bántódása, ha netán felkeresi Németországot. Stegner szerint nem tekintheti Orbán példaképnek olyasvalaki, aki a szociáldemokratákat is magába foglaló koalíció vezetője kíván lenni.
Az osztrák diplomácia vezetője úgy foglalt állást: nagyon sajnálatos, hogy Magyarország felmondja tagságát a Nemzetközi Büntetőbíróságnál. Meinl-Reisinger szerint ez azt jelenti, hogy az ország még jobban eltávolodik az európai közmegegyezéstől. Ám az nem lehet alku tárgya, hogy meg kell tartani a nemzetközi jogot, illetve vissza kell szorítani a legsúlyosabb bűncselekményeket, mert mind a kettő alapvető európai érték.