Simor: eléggé egyértelmű döntés született
A Monetáris Tanács ülésén hosszú vita volt, de eléggé egyértelmű döntés született - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, azt követően, hogy a tanács 25 bázisponttal 7,5 százalékra csökkentette az alapkamatot.
Simor András aláhúzta, ha a mezőgazdasági, illetve élelmiszerárak és az energiaárak következő időszakbeli változása, esetleges emelkedése nem jár tovagyűrűző hatásokkal, akkor 2009-ben elérhető a 3 százalékos inflációs cél. Az elnök elmondta: volt javaslat az 50 bázispontos csökkentésre, illetve a kamattartásra is.
Kedvezőnek ítélte azt, hogy a nemzetközi pénzpiacok kezdenek differenciáltan közelíteni a különböző befektetésekhez, ez azt eredményezte, hogy a forint befektetések kockázati felára az elmúlt időszakban mérséklődött. A nemzetközi piacokon továbbra is nagy a bizonytalanság, de a forintbefektetések kockázati felárnak érezhető csökkenését figyelembe kellett venni.
Az augusztusi inflációs adat ugyan "hajszálnyira" kedvezőtlenebb volt az előzetesen vártnál, de az nem befolyásolta az inflációs alappályát – mondta Simor András.
Arra a kérdésre, hogy az Európai Központi Bank, vagy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed legutóbbi döntései mennyire befolyásolták a tanács határozatát, aláhúzta: a Monetáris Tanács tagjai alapvetően a belső piaci környezetből indultak ki, természetesen, mivel ezek a kamatdöntések hatottak a nemzetközi piacra és a nemzetközi pénzpiac hatásai is befolyással bírnak, azokat figyelembe kell venni.
A Monetáris Tanács csak akkor tud előre lépni a kamatcsökkentési pályán, ha a tényezők nem veszélyeztetik az inflációs cél elérését – hangsúlyozta. Az MNB elnöke arról is szólt, hogy a Monetáris Tanács a jövőben is kiemelt figyelmet fordít a bérek alakulására, illetve a jövő évre szóló bérmegállapodásokra, hiszen azoknak később hatásuk lesz az inflációs várakozásokra. A jövő évi bérmegállapodások "útmutatást adhatnak" – tette hozzá Simor András. Minden olyan béremelés, amely nem jár termelésnövekedéssel az infláció irányába hat, megnehezíti a további kamatcsökkentést.
Simor András rámutatott arra is, hogy a Monetáris Tanács azt feltételezte, hogy a piaci szereplők inflációs várakozásaikat egy alacsony inflációhoz horgonyozták le. Ha azonban később nem ebbe az irányba mutatnak majd a folyamatok arra figyelemmel lesz a tanács.