A MÁV-ra hivatkozva csaltak ki több százmilliót

2 perc

2007.10.08. 08:30

Ügyvédek közreműködésével csalt ki egy csoport több százmillió forintot a Magyar Külkereskedelmi Banktól a MÁV-nak elvégzett munkáról kiállított számla eladásával. Csakhogy a vasúti társaságnál nem létezik olyan egység, amely a pénzügyi papíron szerepel. A csalók akkor buktak meg, amikor a Raiffeisen Bankot is meg akarták károsítani. Hat ember került rendőrkézre, ellenük csalás és okirat-hamisítás gyanúja miatt indítottak eljárást.

Idén év elején a Magyar Külkereskedelmi Bank (MKB) megvásárolta egy cég pénzügyi követelését: az Immoro Kft. bizonyos munkák elvégzéséért 350 millió forintot várt a MÁV Zrt-től. A hvg.hu információi szerint ezt a követelését adta át a pénzintézetnek az összeg nyolcvan százalékának kifizetéséért cserébe, így a cég vezetői mintegy 280 millió forintot tettek zsebre. A bank pedig a fizetési határidő lejárta után benyújtotta a számlát a MÁV-nak.

Ekkor derült ki, hogy átverték az MKB-t, mert a vasúti társaságnál nem létezik a számlán feltüntetett Ferencvárosi Vontatási Főnökség, így ennek az egységnek munkát sem végezhettek a számla kiállítói, akiknek az aláírása – természetesen – ugyancsak hamis volt. A csalóknak nem is sikerült elsőre az átverés: a kft munkatársai egy nap leforgása alatt két bankfiókban öt alkalommal is benyújtották a követelésről szóló papaírokat, ám valamilyen hiányosság miatt – például mert egy pecsét miatt nem látszott az aláíró neve – négyszer visszadobták a faktorálási papírokat és a számlát. Végül aztán mégis sikerrel jártak.

Amikor a pénzintézet illetékesei rájöttek, hogy átverték őket, a rendőrséghez fordultak. Úgy tudjuk, az eljárás megindulása után a csalók még egyszer próbálkoztak hasonló módszerrel, de egy másik helyen. A Raiffeisen Banknak akarták eladni az újabb, szintén a MÁV Ferencvárosi Vontatási Főnökségének a G. P. R. Trade által elvégzett munkák után járó követelését. Potom 250 millió forintról szólt a számla, amelyet azonban már nem tudtak megszerezni, mert a Budapesti Rendőr-főkapitányság munkatársai a csalók közül több embert elfogtak.

Jelenleg – információink szerint – hat gyanúsított van. Közülük az Immoro Kft. volt ügyvezetője, M. János előzetes letartóztatásba került. A cégnyilvántartás adatai alapján tavaly év végén a férfi cégtársa és a kft ügyvezető igazgatója lett egy bizonyos Mezei Sándor, aki viszont még nem került a rendőrök kezére. Érdekes egyébként, hogy amíg M. János már nem a cég vezetője, addig a bűncselekmény elkövetésének idején csak neki és a feleségének volt hozzáférése a cég számlájához és banki papírjaihoz.

Úgy tudjuk, M. János azt állítja, valóban ő vette fel a pénzt, ám annak nagy részét átadta Mezeinek – mivel az ötletet ő hozta –, neki csak mintegy 2 millió forint ütötte a markát. Kérdés, mit mond majd erre Mezei, ha egyáltalán előkerül. A hvg.hu tudomása szerint van arra bizonyíték, hogy M. János hathatósan közreműködött a csalás végrehajtásában.

M. Jánoson kívül L. Tamást, L. Andrást, dr. S. Istvánt, dr. H. Katalint és dr. F. Róbertet gyanúsítja a rendőrség különösen nagy értékre elkövetett csalással és okirat-hamisítással. Nem kizárt, hogy a bűncselekmény elkövetésében banki dolgozó is közreműködött, illetve azt is vizsgálják, hogy a MÁV valamely jelenlegi vagy volt dolgozója segíthette-e a csoportot.

A rendőrök az egyik érintett ügyvédi irodában megtartott házkutatáson több, különböző cég nevére szóló pecsétet találtak. Elképzelhető, hogy ezek vizsgálata további ügyekhez vezetheti el a nyomozókat. Mostani gyors fellépésük mindenesetre megakadályozta, hogy a gyanúsítottak újabb csalást kövessenek el.