Elkezdtek beindulni a vulkánok, és sajnos úgy néz ki, a java csak ezután jön

6 perc

2025.05.06. 14:20

2025.05.06. 14:24

Nemcsak a tűzhányók befolyásolhatják az éghajlatot, hanem a klímaváltozás is növelheti a vulkánkitörések hevességét és gyakoriságát – állítják geológusok. Az év eleji, különösen sokfelé bekövetkezett vulkáni tevékenységnek azonban még nem ez lehetett az oka.

A lávaszökőkút különösen látványosan, több mint 300 méter magasba lövellt ki március végén Hawaiin, a Kilauea vulkáni területen, ahol tavaly karácsony óta immár 18 kitörés zajlott a bámészkodó turisták örömére. Hasonló, bár kevésbé lélegzetelállító jelenséget Európában is megcsodálhattak az érdeklődők: a szicíliai Etna február 11. óta produkál rendszeres hamu- és lávakitöréseket.

Tekintve az említett tűzhányók aktivitását, ezek a jelenségek nem nevezhetők szokatlannak. Az már inkább, hogy míg máskor a geológusok átlagosan évi 50–70 vulkánkitörést számlálnak össze világszerte, az idén már mostanáig több mint félszázat regisztráltak, és a szakmai várakozások szerint továbbiakra lehet számítani. Március végén sokan aggódtak, hogy a méltán népszerű Szantorini vulkanikus szigetcsoportját megrázó földrengéssorozat egy nagyobb kitörés felvezetése lehet (például a közeli, tenger alatti Kolumbo tűzhányó főszereplésével), ám az időközben lecsendesült mozgások után a szakemberek most azt feltételezik, hogy ilyesmire a közeljövőben nincs esély, bár biztosat csak a napokban esedékes vizsgálatok eredményeinek elemzése után fognak tudni mondani. Az amerikai Oregon állam partjaitól mintegy félezer kilométerre található, szintén az óceán mélyén szunnyadó Axial Seamount vulkánról viszont a körzetében tapasztalható fokozott szeizmikus tevékenység alapján bizonyosra veszik, hogy hamarosan újra kitör (erre legutóbb egy évtizede volt példa).

Kīlauea: Hawaiʻi on Fire (2019) | Full Documentary | NOVA

Hawaiʻi’s Kīlauea volcano erupted in 2018, sending rivers of lava through communities and into the sea. Join scientists and local residents as they investigate the frightening spike in volcanic activity that turned an island paradise into an inferno. Welcome to PBS America, a channel curated for an international audience from America’s Public Broadcasting Service, PBS.

Kutatók már régóta tudják, hogy a vulkanikus aktivitás képes befolyásolni a földi éghajlatot. Az indonéziai Tambora 1815. áprilisi kitörésekor, amikor 44 kilométer magasba lövellt a hamuoszlop, több más katasztrofális következmény mellett a következő három évben világszerte „elmaradt” a nyár: közel egy fokkal lett alacsonyabb az átlaghőmérséklet, mivel a sztratoszférába jutott apró részecskék jelentősen csökkentették a napsugárzás erejét. De az is hatással van a klímára, hogy a vulkanizmus állandó gázkibocsátása során nagyobb mennyiségű szén-dioxid jut a légkörbe és a tengervízbe. Bár egyes klímaszkeptikusok a mostani éghajlatváltozást is ezzel magyarázzák, az emberiség valójában sokkal több üvegházhatású gázt, a tűzhányók által kiokádott mennyiség százszorosát juttatja az atmoszférába – tájékoztat a NASA.