Praktikák tapasztalatlan állásvadászoknak
Eljött a pillanat, kezedben a diploma, amelyért megdolgoztál, és már csak az utolsó lépés van hátra, hogy a védett burokból kilépj az „életbe”: állást kell találnod. Hogyan fogj hozzá? Hol érdemes kezdeni a keresgélést? Ötletek zöldfülűeknek és csüggedt állásvadászoknak.
Mielőtt fölvásárolod az összes hirdetőújságot, és körbetelefonálod az ismerősöket, hátha valaki hallott egy megüresedett posztról, tisztázd magadban, hogy milyen területen akarsz elhelyezkedni, mely vállalatok, munkakörök jöhetnek szóba, és milyen elvárásoknak vagy hajlandó megfelelni azért, hogy megkapd a kiszemelt állást. Ezután állíts fel magadnak egy ütemtervet! Első körben gondold át, mennyi időt szánsz az álláskeresésre. Ha a lehető leghamarabb el akarsz helyezkedni, minden energiádat fordítsd a keresésre. Ha ráérősebb vagy, és hónapokat is vársz álmaid állására, sőt, még válogatsz is a felkínált lehetőségek közül, módszeresen böngéssz!
Lapozd át azokat a hirdetőújságokat, amelyekben érdekes álláslehetőségekre bukkanhatsz. Tanulmányozd az egyes állásközvetítő cégek honlapját, és az álláskereső oldalakat! Vannak gyűjtőoldalak – ha nincs konkrét elképzelésed –, ezeken hasznos információkat, linkeket találhatsz többek között a munkaerőt kereső cégekről is.
Álláskeresők. Nincs előre kitaposott út. © sxc.hu |
Az is járható út, ha olyan cégek weblapját böngészed, amelyeknél szívesen dolgoznál, előfordulhat ugyanis, hogy éppen munkaerőt keresnek, és ezt honlapjukon is föltüntetik. Ha mégsem járnál sikerrel, legalább tájékozódsz: kik dolgoznak egy-egy vállalatnál, milyen munkaköröket töltenek be, ezek közül téged mi érdekel, stb.
Mindegy, mennyi időt szánsz a keresgélésre, ahhoz, hogy felvehesd a versenyt a többi álláskeresővel, meg kell írnod önéletrajzodat. Erre érdemes több időt fordítani – a CV később tovább bővíthető, alakítható –, mert ez az egyik legfontosabb lépcsőfok. Ma már nincs egységes minta, amelyet követni kell (gondoljunk csak a jó tíz évvel ezelőtti „géppel írt önéletrajz, A/4-es terjedelemben” meghatározásra).
URLguru |
Önéltrajzodhoz csatolj kísérőlevelet is, amelyben leírod, hogy miért jelentkeztél a meghirdetett állásra, és felsorolsz mindent, ami önéletrajzodból kimaradt – referenciák, szakmai elismerések stb. Mindehhez csatolhatod okleveleidet is.
Mielőtt elküldöd önéletrajzodat a kiszemelt céghez, alakítsd át úgy, hogy megfeleljen a vállalat által megszabott (formai) követelményeknek. Arra ügyelj, hogy önéletrajzodat, kísérőleveledet ne arról az e-mail címről küldd, amit például cseteléshez, msn-ezéshez használsz. A crazygirl, cicababa, boszika típusú accountok ugyanis nem aratnak osztatlan sikert a cégek körében, mert erősen megkérdőjelezik a jelentkezők szakértelmét és hozzáállását. Az online álláskeresés nagy előnye, hogy önéletrajzodat számtalan céghez elküldheted egy időben, ingyen, sőt, tanácsot, segítséget is kérhetsz az erre szakosodott oldalakon.