Koszovó elismerését fontolgatja a német kormány

1 perc

2007.10.24. 08:29

Amennyiben a jelenleg Szerbiához tartozó tartomány egyoldalúan a függetlenség deklarálása mellett dönt, Berlin elismerné Pristinát – közölték berlini kormányforrások.

Az idézett források szerint erről már előzetes döntés született, de a német kormány semmiképp nem kívánja hivatalosan nyilvánosságra hozni azt a szerb és az albán közösség közötti tárgyalások december 10-i befejeztéig. Berlinben ugyan még bíznak abban, hogy a szóban forgó tárgyalások végül eredményt hozhatnak, de úgy értékelik, hogy az elmúlt heti bécsi konzultációk kudarca után erre mind kisebb a remény.

A koszovói nemzetközi összekötő csoport, amely az Európai Unió, az Egyesült Államok és Oroszország képviselőiből áll - az érintett felek, azaz az albánok és a szerbek bevonásával - december 10-ig igyekszik megoldást találni a jelenleg Szerbiához tartozó, ugyanakkor ENSZ-közigazgatás alatt álló tartomány státusának megoldására. A legutóbbi, Bécsben tartott tárgyalási forduló azonban minden kompromisszumos javaslat ellenére eredménytelenül ért véget, s az albán delegáció közölte: amennyiben a határidőig nem születik megoldás, Koszovó egyoldalúan kikiáltja függetlenségét.

A szerdai értesülések alapján a német kormány már ez utóbbi forgatókönyvre készül. Mindezt megerősítette szerdai nyilatkozatában a konzervatívokkal közösen kormányzó Német Szociáldemokrata Párt (SPD) külpolitikai szakértője, Gert Weisskirchen is, hangoztatva, hogy valóban vannak ilyen megfontolások. Azt állította ugyanakkor, hogy egyértelmű kormánydöntés még nem született, azzal mindenképp meg kívánják várni a hátralévő tárgyalások kimenetelét.

Az idézett források közölték: az esetleges függetlenség elismerését előirányzó német álláspont kialakításához hozzájárult az a tény, hogy berlini megítélés szerint néhány tagállam, elsősorban Spanyolország, Szlovákia, Románia és Ciprus korábbi fenntartásai ellenére maga az EU is egyre egységesebb ebben. Ezen túlmenően Koszovó függetlenségének egyoldalú deklarálása esetén a NATO sem számít katonai konfliktusra Szerbia és a tartomány között. A koszovói szerbek erőszakos cselekményeit azonban a szövetség nem zárja ki.