Szekeres: növeljük koszovói jelenlétünket
Magyarország jövőre várhatóan átveszi egy többnemzeti NATO-zászlóalj vezetését Koszovóban - jelentette be Szekeres Imre honvédelmi miniszter csütörtökön, a NATO-tagországok védelmi minisztereinek hollandiai kötetlen találkozóján.
A koszovói státus megoldásának témájában jelezte, hogy a magyar kormány támogatja a trojka erőfeszítéseit, s azt tartja a legfontosabbnak, hogy a NATO és az Európai Unió egységes legyen ebben a kérdésben. Ugyanakkor világossá tette: tartós rendezés csak úgy érhető el, ha a koszovói státus rendezésével egy időben világos európai perspektívát kínálnak fel Szerbia számára.
Felszólalásában kifejtette azt is, hogy a nemzetközi közösség jelenléte garanciát ad az egész régió biztonságához. A NATO-nak ezért is fel kell készülnie minden lehetséges fejleményre, a státustárgyalások bármilyen kimenetelét követő feladatokra.
Szekeres Imre bejelentette azt is: Magyarország vállalja, hogy hat hónappal meghosszabbítja az Irakban a kiképzések ellenőrzésével foglalkozó csoport februárban lejáró küldetését. Az eredetileg fél évre vállalt - a miniszter szavai szerint szinte semmivel nem pótolható - feladatot a NATO szerint kiválóan végezték el, ezért a szövetség arra kérte a magyar illetékeseket, hogy az ország vigye azt végig. Mindezekhez a vállalásokhoz a védelmi tárca élvezi valamennyi parlamenti párt támogatását - szögezte le Szekeres Imre.
Ugyancsak bejelentette, hogy pénteken hivatalos látogatást tesz Magyarországon Anatolij Szergyukov orosz védelmi miniszter. Mint mondta, a megbeszélésen meg kívánja ismerni az orosz fél álláspontját a rakétavédelmi rendszerrel kapcsolatos új amerikai ajánlatról, valamint a hagyományos fegyverzetek leszerelésének folyamatáról. Szót váltanak a két tárca együttműködéséről és a haditechnikai együttműködésről is. Bár most vannak véleménykülönbségek a NATO és Oroszország között, a tárgyalásokon a stratégiai együttműködésre kívánja helyezni a hangsúlyt - hangsúlyozta a magyar kormánytag.
A NATO-képességek átalakításáról folytatott eszmecserében Szekeres Imre egyebek közt arra hívta fel a figyelmet, hogy a képességhiányok esetében jó lehetőséget ad a többnemzeti megoldás. Erre jó példának minősítette a C-17-es stratégiai légi szállítási flotta létrehozását, és kifejtette, hogy a flotta állomásoztatásáról szóló döntés elhúzódása hátrányos következményekkel, köztük költségnövekedéssel járhat. Szekeres Imre ezért a fórumon azt kérte, hogy mielőbb hozzák meg a döntést.
A szövetség nyáron engedélyezte, hogy 15 tagállama, köztük Magyarország közösen legalább 3 nagy amerikai szállítógépet, a Boeing által gyártott C-17-eseket vegyen a katonai légi szállítási kapacitás javítására. Ennek állomásoztatására három repülőtér jött szóba: Magyarországon Pápa, Németországban Ramstein és a romániai Konstanca. Szekeres Imre most megismételte, hogy a feladat ellátására legalkalmasabbnak a magyar repülőteret tartja.