A „nagymagyar sovinizmus mészárlásairól” beszélt Slota

2 perc

2007.10.30. 08:28

Nincs gazdája annak a magyarellenes memorandumnak, amelyet minden szlovák állampolgár nevében fogadtak el vasárnap este Csernován, a száz évvel ezelőtti csendőrsortűzre emlékező szlovákok.

A Béke- és barátságvédelmi memorandumnak nevezett szöveg ismeretlen szerzői „bűneik megbánására, sajnálkozásra, bocsánatkérésre és kártérítésre” - szólítják fel a magyarokat a szlovákokat ért történelmi sérelmek miatt.

A Magyarországgal szemben különféle követeléseket támasztó irományról vasárnap késő este állítólag kézfelemeléssel döntöttek annak a megemlékezésnek a résztvevői, akik előtt az egyik szónok, a pozsonyi kormánykoalícióhoz tartozó Szlovák Nemzeti Párt (SNS) vezetője, Ján Slota „a nagymagyar sovinizmus mészárlásai” közé sorolta, hogy Csernován a csendőrök tizenöt helyi hívőt lelőttek. Slota szerint a soviniszta magyar eszmék ma is élnek, Magyarország egyre agresszívebb elvárásokkal áll elő. A csernovái megemlékezésen ott volt Ivan Gasparovic szlovák államfő, Robert Fico miniszterelnök és számos parlamenti képviselő is.

Már a memorandumról szóló hír időzítéséből is sejteni lehetett, hogy az elfogadására csak az emlékezők szétszéledése után kerülhetett sor, s hogy annak nem lesz megszemélyesített gazdája. Sem konkrét személy, sem intézmény nevét nem jelölték meg, s azt sem lehetett tudni, hogy az elfogadásakor jelen voltak-e még a szlovák közjogi méltóságok.

A Pozsonyban megjelenő Új Szó megpróbált utánajárni a lehetséges forgatókönyvnek. A lap keddi számában megjelent információk szerint a csernovái emlékünnep védnöke, Ivan Gasparovic is csak a sajtóból értesült a memorandumról. „Bennünket senki sem tájékoztatott arról, hogy dokumentum elfogadása készül Csernován” – mondta az elnök szóvivője. Ugyanígy nem tud róla Pavol Hrusovsky, a szlovák Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) elnöke, a kormányfő, Robert Fico pedig külföldre utazott, s mint a lap írja: „az ügyben hallgat a külügyminisztérium is, nem tartja szükségesnek, hogy bárkinek nyilatkozzon a memorandumról.”

Slota csernovái szónoklatát kommentálja keddi számában a szlovák polgári napilap, a SME hírmagyarázója. Peter Schutz idézi Slotát, aki szerint hagyni kellett volna, hogy úgymond a török elől gyáván a szlovák hegyekbe menekülő magyarokat felkoncolják és megegyék a törökök, s „az idők végeztéig lógva kellett volna hagyni a keresztre feszített magyar államot.”

A Slota egyéb meghökkentő kijelentéseire is emlékeztető cikkíró szerint „nem vitás: Slota személyében a szlovák politika Európa legnagyobb verbális szélsőségét jeleníti meg. Lehet, hogy Fico miniszterelnök és külügyminisztere, Kubis meglepőnek találja, de bizony sem Haider, sem Le Pen, sem a most választásokat nyert svájci Christoph Blocher, sem Duray Miklós, sem Toroczkai László, sem Vona Gábor nem vetemedik arra, hogy egyértelműen gyalázzon más nemzeteket és etnikumokat, nem kívánja felkoncolásukat, nem akarja azokat idők végeztéig bitón látni.”

Jóllehet, a büntető törvénykönyvben az áll, hogy aki közszereplőként nyilvánosan gyaláz meg más nemzeteket, három évig terjedő szabadságvesztésre ítélhető. Ezek után már csak egyetlen kérdés marad: ugyan mikor veszi már észre a legfőbb ügyész ezt „a mentelmi joggal bíró visszaesőt”, Ján Slotát – fejezi be a lap.