A Fitch magasan elsőrendű szintre emelte Kínát
Magasan elsőrendű befektetői kategóriába sorolta át a kínai szuverén adóskockázatot kedden a Fitch Ratings, a világrekord kínai folyómérleg-többletre és az ebből eredő, igen erős külső fizetési pozícióra hivatkozva.
A legnagyobb európai hitelminősítő keddi londoni bejelentése szerint Kína devizában és hazai valutában kiadott hosszú futamú szuverén adósságának osztályzata "A plusz"-ra, illetve "AA mínusz"-ra emelkedik az eddigi "A/A plusz"-ról.
Az új kínai devizaadósi osztályzat három fokozattal jobb Magyarországénál, amely a Fitch listáján jelenleg közepes befektetői "BBB plusz". A Fitch Ratings éppen előző nap javította vissza stabilra a leminősítést valószínűsítő negatívról a magyar adóskockázati besorolás kilátását, a költségvetési konszolidációs program sikere iránti növekvő bizalomra hivatkozva.
A Fitch a kínai felminősítéshez fűzött keddi elemzésében azt írta: a ház várakozása szerint Kína folyómérleg-többlete az idén 363 milliárd dollár lesz; ez a legmagasabb folyó többlet, amelyet bármely ország valaha is elért. Az évi 80 milliárd dollárnyi működőtőke-beáramlást és az 1500 milliárd dolláros hivatalos devizakészletet is figyelembe véve ez azt jelenti, hogy Kína küladósság-törlesztési kapacitása "rendkívül erős", áll a hitelminősítő elemzésében.
A Fitch tavaly szeptemberben javította további felminősítést valószínűsítő pozitívra Kína már akkor is elsőrendű adóskockázati besorolásának kilátását. A hitelminősítő akkori - még jövő időben fogalmazó - indoklása szerint Kína lesz a világon az első, ezer milliárd dollár feletti állami devizatartalékkal bíró szuverén adós.
A kilátásjavításhoz fűzött tavalyi Fitch-elemzés szerint kevés az olyan szuverén adós bármely besorolási kategóriában, amelynek külső adósi profilja Kínáéhoz lenne mérhető.
A Financial Times egy korábbi átfogó világgazdasági elemzésében éppen az ázsiai gazdaságok rendkívüli mértékben növekvő devizatartalékait nevezte az erőteljes világgazdasági növekedés mögött lévő példátlan globális egyensúlytalanságok leglátványosabb mérőszámának. A londoni üzleti napilap kimutatása szerint a - jelenleg 1500 milliárd dolláros - kínai devizatartalék 2002 elején még 213 milliárd dollár volt; a képlet másik oldalán ugyanakkor az Egyesült Államokban eddig nem látott folyómérleg-hiányok keletkeznek.
A Fitch Ratings a keddi kínai felminősítéshez fűzött elemzésében azt írta: becslése szerint a kínai gazdaság növekedési üteme az idén 11,4 százalék lesz, de jövőre 10,4 százalékra lassul.