Mennyit ér egy sorozatgyilkos története?

3 perc

2007.11.09. 15:30

Villamosszékre ítélték, végül méreginjekcióval végezték ki az "első sorozatgyilkos nőként" elhíresült prostituáltat, aki 7 férfit ölt meg. Nick Broomfiled a börtönbe kerülése idején és a kivégzése előtt is forgatott filmet a nőről, akit nagyon szeretett a kamera. Az Aileen Wournos: egy sorozatgyilkos kiárusítása című 1992-ben készült dokumentumfilmet szombaton mutatják be a Verzió filmfesztiválon.

Aileen Wuornos
© www.verzio.ceu.hu
Aileen Carol Wuornos apja egy 7 éves kislány megerőszakolásáért került börtönbe, ahol felakasztotta magát, az anyja pedig a nagyszüleire hagyta Aileent bátyjával együtt. Elmondása szerint nagyapja molesztálta, a férfi később öngyilkos lett. 12 éves volt, amikor megtudta, hogy nagyszülei nem az igazi szülei. 14 évesen teherbe esett, a gyereket örökbe adta. Néhány részlet Aileen Carol Wuornos életéből, akit az első női sorozatgyilkosként kapott fel a média, s a néhány éve bemutatott A rém című film is az ő történetét dolgozza fel.

A 2002 októberében méreginjekcióval kivégzett nő 1989-90-ben hét férfit ölt meg, miközben prostituálként dolgozott. Wournos önvédelemre hivatkozott a gyilkosságokkal kapcsolatban, de az ügyész szerint pénzszerzés miatt ölt. Ugyanakkor első áldozatáról a 1992 novemberében kiderített az NBC riportere, hogy 10 évig volt börtönben nemi erőszakért. Aileent végül hat ember meggyilkolásáért ítélték halálra, a hetedik testet nem találták meg.

Wournos-t letartóztatása után örökbe fogadta Arlene Pralle, aki azt állította, hogy miután megúszott egy lovasbalesetet, isteni sugallatra döntött a nő adoptálása mellett. Az általa felfogadott ügyvéddel, Steve Glazerrel együtt menedzselték az asszony médiaszerepléseit, komoly pénzekért interjúkat adtak és bejuttatták a nőhöz az érdeklődőket. Így beszélgethetett Wournos-szal Nick Broomfiled dokumentumfilmes is, amikor 1992-ben a gyilkosságért elítélt nőről forgatott filmet. Amúgy ő volt az utolsó riporter is, aki beszélhetett az asszonnyal kivégzése előtt 2002-ben, ezt a Magyarországon néhány évvel ezelőtt szintén a Verzió filmfesztiválon bemutatott Alieen: egy sorozatgyilkos élete és halála címmel készült filmben látható. Akkor a nő 35 perc után kiviharzott a beszélgetésről.

Broomfield nem szemérmes, arcába tolja a kamrát Wournos utolsó fickójának, akit arról kérdez: mit gondol, őt miért nem ölte meg. A legváltozatosabb helyzetekben mutatja be a mikrofonfejű ügyvédet, aki kiöregedett rockerként gitározgat a kamerának. És persze beszélget Wournos-szal is, aki meglepő összeszedettséggel és éleslátással nyilatkozik a filmkészítőnek viszonyáról az ügyvéddel és az „anyával”, akik pénzt akarnak csinálni a sztorijából, és akik – állítása szerint - az öngyilkosság lehetőségét is „sugallták” neki. A média finoman szólva is zabálta a férfigyűlölő leszbikusnak bélyegzett sorozatgyilkos nő sztoriját, s Wournos segítői – elmondása szerint – még azzal kapcsolatban is tanácsokkal látták el, hogy mikor kell és mikor nem kell nyilatkozni annak érdekében, hogy minél nagyobb figyelem irányuljon rá és minél érdekesebb legyen a „tejelő” érdeklődők számára.

Egy férfi azt is szakszerűen elmagyarázza a filmben egy villamosszék körül sertepertélve, hogy mi is történik ott pontosan a halálraítélttel. Wournos-t végül méreginjekcióval végezték ki tíz évvel később. S ezután izibe el is kezdték forgatni A rém című filmet, persze nem ez volt az első. Filmesek, újságok, szerkesztők találták hálás témának a férfiakat gyilkoló prostituált történetét. Ezt lovagolta meg Wournos két „segítője” is vélhetően a rendőrökkel és Hollywooddal közösen. Broomfiled a trágárságoktól sem mentes bírósági tárgyalások és kihallgatások részleteit is bevágja az ájtatos hangú pótanya, a beszámíthatatlan ügyvéd és a rendőrséget az ügy kapcsán elhagyó nyomozó nyilatkozatai közé.

A történet 2003-ben is vihart kavart, akkor leginkább azzal, hogy A rém című film főszereplője, az alakításért Oscar-díjjal jutalmazott Charlize Theron sokat hízott a szerep kedvéért és a fogait is össze kellett kócolni, hogy hitelesen alakíthassa a topis útszéli kurvát. Most itt a remek alkalom, hogy Aileen Carol Wuornos történetét saját főszereplésével, smink nélkül megnézhessük. A másik főszereplő a média.

KA

A filmet november 10-én, szombaton 20.15-kor a Toldi mozi kistermében vetítik. A rendezőnek még négy filmje látható a Verzió fesztiválon.