Magyarország várja a szakképzett román állampolgárokat

1 perc

2007.11.14. 12:33

Magyarország január elsejétől megnyitja munkaerőpiacát a szakképzett munkaerő előtt - jelentették be szerdán Nagyszebenben, a román-magyar közös kormányülésen. A lépést üdvözölte a román fél, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy a munkaerőhiánnyal küszködő Romániából nem sokan fognak élni e lehetőséggel.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a liberalizálással kapcsolatos információt a kormányülésen és a sajtó előtt is elmondta. Calin Popescu Tariceanu román kormányfő ezzel kapcsolatban kifejtette: liberális politikusként, európai uniós ország miniszterelnökeként alapvető jognak tekinti, hogy a munkaerő szabadon áramolhasson a határokon át. Ezért elvi alapon kifejezetten üdvözli a magyar lépést. Hozzátette azonban:  Romániának nincs szüksége a munkaerő "exportjára", hiszen maga is munkaerőhiánnyal küszködik. E hiány válságos méreteket ölt - mondta -, évről évre egyre rosszabb a helyzet. Ebben az országban mindössze 4,1 százalékos a munkanélküliség, tehát nem várható, hogy románok nagy számban fognak Magyarországra menni munkát keresni - hangsúlyozta Tariceanu.

Gyurcsány a sajtótájékoztatón leszögezte, hogy Magyarország  nem akar nehézséget okozni szomszédjának a magyar munkaerőpiac további megnyitásával. "Bár kétségtelenül azt hittem, több mosolyt fogok csalni ezzel Tariceanu miniszterelnök úr arcára, ehelyett inkább azt láttam, hogy a gondok még több ráncot hoztak az arcára" - mondta a magyar kormányfő. Utalt arra: Romániában és Magyarországon egyaránt vannak olyan régiók, ahol bizonyos szakmákban nem találni szakképzett munkaerőt. 

Egyre inkább azzal fogunk szembenézni, hogy gazdaságunk modernizációjához bizonyos szakmákban nem fogunk elegendő megfelelő munkaerőt találni - mondta. Sokan ugyanis úgy gondolják - folytatta a magyar miniszterelnök -, hogy tehetségüket külföldön kamatoztatják majd jobb fizetésért. Ez arra kényszerít minket, hogy tovább korszerűsítsük gazdaságainkat - mondta a magyar kormányfő.

Gyurcsány néhány adatot említett ezzel kapcsolatosan. Elmondta: 2006-ban 28 ezer munkavállalási engedélyt adtak ki román és bolgár munkavállalóknak, ez a szám az idén már csak 20 ezer volt, hiszen mintegy nyolcezerrel kevesebb munkavállalási kérvényt adtak be.