Pedofilok „boldogság tablettán”

3 perc

2007.11.25. 09:26

Az angol kormány azt fontolgatja, hogy a drasztikus kémiai kasztráció helyett, a Prozac gyógyszer – ismertebb nevén boldogság tabletta – szedésével próbálkozik kikúrálni a közreműködésre hajlandó pedofil elítélteket a szenvedélyükből.

© Tom Varco
A feltételesen szabadlábon tartózkodókat felügyelő szervezet és a börtönfelügyelet jelenleg olyan eseteket keres, amelyekben az elkövetés egyik okaként megjelölték a depressziót. A program a jövő hónapban kezdődik, és az alkalmas illetőket, akiknek a pszichológiai profiljuk megengedi, ráállítják a Prozac antidepresszánsra. Ha az eljárás működik, akkor a kezelés elérhető lesz minden pedofilnak, aki igényli. Annak is, aki a börtönben van, és annak is, aki ideiglenesen vagy véglegesen került szabadlábra. A programot az állam az adófizetők pénzéből kívánja finanszírozni és a jelentkezők a Prozacot ingyen kapják meg.

Az angol közvéleményt teljesen meglepte a döntés. Általános vélemény, hogy a kormány nevetségesen engedékeny az elítéltekkel kapcsolatban, és a jobban odafigyel azok jogaikra, mint az áldozatokéra. A kormánynak nem kellene ingyen gyógyszert osztogatnia, de ha mégis belefér ilyesmi a költségvetésbe, akkor talán a Alzheimer-kórt gyógyító vagy a fájdalmas ízületi gyulladásokat csökkentő gyógyszereket kellene előtérbe helyezni – vélik sokan. Az ügyet sok szkeptikus a Lilly gyógyszeripari cég és bizonyos kormánytagok összejátszásának látja.

Matthew Elliott, az Adófizetők Szövetsége vezérigazgatója így nyilatkozott a Daily Mailnek: „Ha a kormány minisztériumait felelőségre lehetne vonni a társadalom félrevezetéséért, a belügyminisztérium első lehetne a sorban. A kormánynak ez a pálfordulása egyenlő azzal, amikor egy miniszter egyik nap bejelenti, hogy a börtönlakók vízen és kenyéren élnek majd. Ezután felbérel egy első osztályú séfet, hogy ellássa őket. Mielőtt a pedofilok boldogságtablettát kapnak, talán egy pár percre elgondolkodhatna a kormány ezeknek a szörnyű elkövetőknek az áldozatain.”

A feltételesen szabadlábon tartózkodókat felügyelő szervezet jelenleg két különböző kezelést engedélyez a pedofiloknak orvosi előírásra. A legdrasztikusabb a kémiai kasztráció, amit több országban is használnak. A leggyakrabban használt módszer a szájon át szedhető Androcur (emiatt viszont nehezen ellenőrizhető) tabletta, illetve a Depo Provera injekció használata. Mindkettő megakadályozza a szervezetet a tesztoszteron hormon termelését, így gyakorlatilag impotenciát okoz. Nincs nemi vágy vagy merevedés, tehát késztetés a bűncselekmény elkövetésére. Ezeknek a gyógyszereknek azonban sok mellékhatása van. Okozhatnak hőhullámokat, mellnövekedést, és csökkenthetik a csontvelőállományt is.

Ezek miatt a mellékhatások miatt egyértelmű, hogy a pedofilok a Prozacot fogják választani, az SSRI gyógyszercsoportnak relatíve kevés mellékhatása van, és egyik sem komolyan életet veszélyeztető. A Prozac segíthet, ha az elkövetőnek mániás szexuális fantáziái, vagy kényszere van, amelyet nehéz kontrollálni, vagy a bűncselekmény egyik oka a depressziós állapot.

A kormány védelmébe vette a Prozac használatát, mondván az SSRI szerek (szelektív szerotonin visszavétel gátló) sikeresek a kényszerbetegek kezelésében, és hatásosak a legtöbb mániás, megrögzött vagy szélsőséges deviancia esetében is. Az igazságügyi minisztérium szóvivője – elég homályosan – a következőképpen nyilatkozott az ügyről: „Bizonyított tények alátámasztják, hogy bizonyos gyógyszeres kezelések hatékonyak a szexuális cselekmények elkövetésnek csökkentésével. A gyógyszeres kezelés csak más rizikót kontrolláló módszerek mellett alkalmazható.” A végső döntést arról, hogy melyik elítélt kaphat Prozacot és melyik nem, professzor Don Grubin törvényszéki pszichológus hozza majd meg, aki kifejezetten pedofilok gyógyítására szakosodott.

Norman Bergman, a bűnügyi áldozatok érdekszövetségének az igazgatója szomorúnak találta a kormány döntését. Szerinte ezek felesleges intézkedések. „Mert az egyetlen módja annak, hogy a gyerekeket száz százalékosan megvédjük, ha a pedofilok lakat alatt maradnak mindaddig, amíg bármi esély van arra, hogy újra elkövetik a tetteiket.”

Krisztina OBrien