Elértünk arra a pontra, ahonnan MI-ügynökök veszik át a mindennapokat. Mi következik most?

7 perc

2025.04.17. 16:00

Az a legizgalmasabb szint, amikor a mesterséges intelligenciát (MI) már nemcsak adatok könnyebb feldolgozásához, hanem közvetlenül új termékek létrehozására használják, például gyógyszereket fejlesztenek ki a segítségével – mondja Ales Holecek, az idén éppen 50 éves Microsoft technológiai igazgatója.

Mi látszik most az MI képességeiből a mindennapokban?

Egy hatalmas változás legelején vagyunk, egyelőre csak a felszínt karcolgatjuk. Az emberek elkezdték alkalmazni az MI-t, egyebek mellett szöveg- és képalkotásra, illetve összegzések készítésére. Most indulunk el abba az irányba, hogy sokkal összetettebb feladatok megoldására, például adatelemzésre vagy kódolásra is használjuk az új technológiát.

Nézzünk két, sokakat érdeklő területet: az egészségügyet és a közlekedést!

Nem tudom pontosan, Magyarországon mi a helyzet az egészségügyben, de az Egyesült Államokban azt tapasztaljuk, hogy sosincs elég orvos és nővér. Ha megnézzük, mi tölti ki az idejüket, azt látjuk: ahelyett, hogy csak a páciensekkel foglalkoznának, rengeteg adminisztrációs feladatot kell ellátniuk. Most egy olyan MI-fejlesztésen is dolgozunk, amely nyomon követi és teljes mértékben megérti a beteg, a nővér és az orvos közötti párbeszédet, s ennek alapján precízen tölti ki a különféle dokumentumokat, az orvos pedig valóban a betegekre összpontosíthatja a figyelmét. Az egészségügynél maradva: már most léteznek olyan MI-modellek, amelyek nagy hatékonysággal és megbízhatóan elemzik például a röntgen- és CT-felvételeket. Azaz az MI nem csupán a papírmunkától szabadítja meg az orvosokat, hanem előbb-utóbb olyan szaktudásra tesz szert, amellyel képes lesz felvenni a versenyt velük.

HVG Ai5 – mesterséges intelligencia / 2025. tavasz
Megjelent a HVG mesterséges intelligenciával foglalkozó kiadványának ötödik száma. Itt olvashatja.

Ami pedig a közlekedést illeti: ez a szektor elsősorban a logisztikáról és a tervezésről szól, az MI pedig nagyon jó a bonyolult adathalmazok kezelésében, elemzésében, például a városi forgalom szervezésében vagy a raktárakban tárolt áruk nyilvántartásában. A Microsoft például együttműködik az USA egyik legnagyobb logisztikai vállalatával, amely az MI segítségével automatikusan tartja nyilván az összes bekerülő csomagot, s ugyancsak automatikusan határozza meg, melyik repülőgépre, vonatra vagy kamionra kerüljön fel az adott küldemény, hogy az optimális útvonalon és időben haladjon a címzett felé.