Mennyibe kerül egy családnak a horvát, az albán, a bolgár vagy az olasz tengerpart csúcsszezonban?
Készítettünk néhány kalkulációt egy négyfős családdal, 12 év fölötti gyerekekkel számolva. A legolcsóbb kempingezős megoldás is több mint 620 ezerre jön ki, de a legtöbb úti cél inkább 800 ezer és 1,3 millió forint között érhető el.
Bár nagyon megváltoztak a magyarok üdülési szokásai, és egyre többen mennek télen is a tengerpartra síelés helyett, ez nem jelenti azt, hogy mire eljön a nyár, honfitársaink ráunnának a tengerpartozásra.
A magyar családoknak viszont, ha a gyerekekkel külföldön szeretnének vakációzni, mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk. A költségek lefaragását pedig az sem segíti, hogy az iskolákban a tanítás idén június 20-ig tart, azaz a nyári szünet már majdhogynem a főszezonban kezdődik.
Mondanunk sem kell, hogy egy négyfős család nyári tengerparti nyaralásának kiadásai igencsak eltérők lehetnek az úti céltól, az utazás módjától, a szállás minőségétől, az étkezési szokásoktól és a tervezett programoktól függően, az viszont kétségtelen, hogy egy átlagos háztartás egyre nehezebben tudja kigazdálkodni a külföldi utazást. Elég, ha csak arra gondolunk, hogy a medián havi kereset nettója nem éri el a 374 ezer forintot sem, a két szülőnek tehát a normál havi kiadások – köztük az átlagnál gyorsabban növekedő élelmiszerárak, ruházkodás, iskolai kiadások stb. – mellett nagyjából két ilyen fizetésből kellene kihoznia a nyaralást is.
Nem is beszélve arról, hogy az összespórolt forintokat euróra váltva külföldön egyre kevesebbet vásárolhatunk. Tavaly nyáron ebből a szempontból még valamivel jobb volt a helyzet, mint amilyennek idén ígérkezik, a 2023-as szezont pedig pláne visszasírhatjuk.
Ahhoz, hogy lássuk, nagyságrendileg mi mennyibe kerül, végeztünk néhány általános költségbecslést egy négyfős családdal számolva, ahol a kisebb gyermek is elmúlt 12 éves. Figyelembe vettük az utazás, a szállás, az étkezés és a belépődíjak árait is a csúcsidőszakban.
Bulgária repülővel vagy autóval
Magyarok tízezreinek vannak szép emlékei a bulgáriai nyaralásról a nyolcvanas évekből. Nem csoda, hogy sokunknak azonnal beugranak a homokos strandok, a Rilai kolostor freskói, a decis pohárban felszolgált raki és a sopszka saláta.
Bulgária nyolcvanas évekbeli különös népszerűségének persze voltak prózai okai is: a szocialista időkben kevesen engedhették meg maguknak, hogy a „különutas” Jugoszláviába, az Adriára utazzanak nyaralni. A kétezres évektől azonban Bulgária népszerűsége sokat csökkent, miután a legtöbben a könnyebben megközelíthető és a délszláv háború után olcsóbbá váló horvát tengerpartnak vették az irányt.
Az utóbbi húsz évben viszont óriásit változott Bulgária, sorra épültek a tengerparti szállodák, apartmanházak a 375 kilométer hosszú tengerparton, amióta pedig több légitársaság is kínál olcsó jegyeket Burgaszba, a magyar turisták ismét felfedezték az országot. Emellett ma már lényegében végig autópályán mehetünk a tengerpartra, ami azt jelenti, hogy 11-12 óra alatt le lehet érni autóval is.

Bár Szófiába még júliusban is találunk repülőjegyet 10 ezer forintért, a tengerpartra, Burgaszba ebben az időszakban oda-vissza 60 ezer forinttól kezdődnek az árak. Azaz egy család repülőjegye minimum 240 ezer forintba kerül majd. Felmerülhet, hogy jobban megéri Szófiáig repülővel utazni – ami 80 ezerből kijön –, onnan pedig vonattal vagy bérelt autóval folytatni az utat.
A vonat – hacsak nem éjszakai járatot választunk – nem túl kényelmes megoldás, mivel hat és fél órát kell aszalódni rajta a 382 kilométeres táv leküzdéséhez, ráadásul a retúr vonatjegy ára a családnak 61 ezer forint. A közvetlen buszjárat 4,5 óra, az ára pedig megegyezik a vonatéval, de erre is igaz, hogy a helyszínen még további költség lesz, ha valahová el szeretnénk jutni. Úgyhogy ezek inkább elméleti opciók.
Jó megoldás lehet viszont a bolgár fővárosban autót bérelni, amellyel három és fél óra alatt a tengerpartra érhetünk.
Így a napi 10 ezer forint bérleti díj mellett az oda-vissza út benzinköltsége 37 ezer forint, plusz 3200 forint a heti autópálya-matrica, és így az autót a nyaralás során végig használhatjuk. Ezt a megoldást az is vonzóvá teheti, hogy így 200 ezer körül kijöhet az utazás költsége.
Ha végig autóval megyünk, akkor Budapesttől Burgaszig 1160 kilométert kell leautóznunk. Ezen a távon oda-vissza 185,6 liter benzint éget el egy benzines autó, ami bár 113 ezer forintból kijön, de ember legyen a talpán, aki ezt egyhuzamban levezeti. Ha pedig menet és jövet is meg kell szállni még útközben, akkor már nemigen éri meg így menni.
A tengerparti kétszobás apartmanok ára hat éjszakára 270 ezer forint körül elérhető, ami az albán és horvát árak között mozog. Ez igaz az egyéb költségekre is, azaz az étkezésre, a belépőkre és a kajak, a kerékpár vagy a napernyő bérlésére 350 ezret mindenképp érdemes számolni.
Így összesen 820-860 ezer forint biztosan elmegy, ha főszezonban Bulgária felkapott részeire utazik a négyfős család.