Amerika az űrben: másfél milliárd kidobott dollár?
Ezen a héten indítja útjára az ESA, az európai űrügynökség a Columbus űrlaboratóriumot, amelyet a NASA szállít rendeltetési helyére. Az ISS nemzetközi űrállomás kutatási képességeit megsokszorozó eszközt számosan mérföldkőnek tartják, a hír sok szakmabeli számára mégis felveti a kérdést: mi történt a hasonló, másfél milliárd dolláros fejlesztéssel, az amerikai AMS űrlaborral, amely a Columbusnál is nagyobb tudásanyagot tudna felhalmozni?
Másfél milliárd dollárnyi kutatást veszíthet az ISS © AP |
"Az Egyesült Államok szavahihetősége forog kockán, ugyanis a NASA elkötelezte magát arra, hogy mindkét labort feljuttatja az ISS űrállomásra" - nyilatkozta Samuel C.C. Ting, az MIT Nobel-díjas fizikusa, aki 1994-ben alkotta meg az AMS projektet, valamint tizenhat nemzet 60 tudományos egyesületét vonta be a kutatásba. "Ha az AMS nem jut fel az űrbe, az hatalmas visszaesés lesz mind a szakmai közönség, mind pedig az állomás részére. Ez lenne a leglátványosabb és egyben legizgalmasabb kísérlet az állomáson" - tette hozzá Martin Zell, az ESA európai űrügynökség vezető kutatója.
Minden idők egyik legköltségesebb és egyben legfeleslegesebb űrfejlesztése is lehet az AMS © Samuel Ting |
Az AMS összeállítását azonban számos technikai és támogatásbeli probléma lassította, ezek mellett pedig a Columbia űrrepülő 2003 február elsejei sajnálatos balesete miatt az űrsiklók küldetéseit két és fél évre beszüntették. A projekt befejezését tovább lassította Bush elnök 2005-ben érvényesített űrprogramja, aminek része volt egy új űrrepülő létrehozása, amely a tervek szerint nemcsak a Holdat, hanem a Marsot is meglátogatja. Mindez egyre alacsonyabb prioritásba kényszerítette az AMS összeállítását.
Elég nagy esélye van annak, hogy az AMS sosem kerül a világűrbe, a NASA mégis tovább dolgozik az összeállításán Genfben. Az ügynökség vélhetően jövő évre állítja össze és juttatja el a szerkezetet a Kennedy űrállomásra, addig pedig még körülbelül 75 millió dollárt fordítanak a szükséges munkálatokra. "Folyamatosan keressük annak a módját, miként lehet feljuttatni az állomást. De tekintve, hogy milyen megszorításaink vannak az űrsiklóprogramal, az ügynökség igazi dilemma előtt áll" - nyilatkozta Mark Sistilli, a NASA projektmenedzsere.