Afrika napenergia-nagyhatalommá válhat, Európába szállítana

1 perc

2007.12.04. 10:11

Az Európai Unió több mint tízmilliárd dollárt ruházna be a Földközi-tenger déli partvidékén húzódó napenergiaerőmű-hálózatba, amely Európa áramigényének hatodát fedezhetné.

A naperőművek a Földközi-tenger
déli partvidékén állnának
© Shiri Zsuzsa
A Guardian értesülései szerint a partvidéken felállított generátorokat ezernyi óriási tükörrel vennék körül, hogy maximálisan kihasználják a napsütéses órákat, majd az így termelt áramot egy tengeralatti kábelen vezetnék át Európába, ahol az EU-tagállamok energiaszükségeleteit fedeznék vele.

Ezen a módon több milliárd watt energia termelésére van lehetőség, amellyel Európa igényeinek hatodát lehetne fedezni, miközben jelentősen csökkenthető az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása. További pozitívum, hogy a generátor-állomásoknál egyúttal a tengervíz sótalanítása is megtörténhetne, így a sivatagos országok népességének állandó édesvízellátást lehetne biztosítani.

Múlt héten a jordán Hasszán bin Talal herceg ismertette a Desertec nevű rendszer terveit az Európai Parlamentben.

„Összefogásra van szükség a sivatagos országok, a magas energiaszükségletű nemzetek, illetve a technológia terén élenjáró országok között” – mondta a herceg az EP-képviselőknek.

A projektet a Trans-Mediterranean Renewable Energy Corporation nevű tömörülés fejleszti, amelyet többek között európai, marokkói, algériai, líbiai, jordániai és további afrikai és közel-keleti országok mérnökei és politikusai támogatnak.

A megfelelő technológia kifejlesztéséhez és a prototípus-generátorok megépítéséhez szükséges kezdőtőkét az EU állná, majd ezután bankok és egyéb pénzintézetek, valamint az egyes országok kormányai vennék át a fejlesztési programot, amely több mint 400 millió dollárba kerülne a következő három évtizedben.