Trump visszatért és elszabadult – igazi káoszt hozott az első száz nap
Új oldaláról ismertük meg Donald Trumpot a második elnöksége idején: az első ciklusával ellentétben ezúttal senkit nem engedett maga mellé, aki visszafogná, úgyhogy nekiállt gátlások nélkül megvalósítani minden ígéretét. A mézeshetek gyorsan véget értek, amiben jó eséllyel szerepe van annak is, hogy Trump az amerikaiak számára legfontosabb ígéretét nem tartotta be: nem lett olcsóbb a tojás.
Donald Trump népszerűtlen, de nem vészesen sok kárt okozó amerikai elnök volt 2017-től legalább 2019-ig, és ha a Covid-válságot nem kezeli katasztrofálisan rosszul, akkor 2020-ban lett is volna esélye választást nyerni. Sokan valami ilyesmire számítottak most is, amikor visszahívták az Egyesült Államok élére: egy olyan Trumpra, aki populista szlogeneket és követhetetlen ostobaságokat írogat Twitteren, viszont a szakpolitikái nagyjából ugyanolyanok, mint bármelyik másik jobboldali elnöké.
Nagyobbat nem is tévedhettek volna. Nemcsak azt a Trumpot kaptuk vissza, aki 2020-2021-ben a demokrácia elleni támadásra hergelte a támogatóit, hanem egy teljesen elszabadult elnök lett belőle: már nincs a környékén szinte senki, aki visszafogná, úgyhogy egy, a korábbinál sokkal vadabb Trump-elnökséget figyel a világ. Április 30-án telik le az első száz nap, amely igen viharosra sikeredett.
Egy nap alatt béke Ukrajnában?
Amikor Trump a kampányban azt ígérte, hogy a hivatalba lépése után 24 órán belül elhozza a békét Oroszország és Ukrajna között, nem az volt az igazán meglepő, hogy ilyet mondott, hanem hogy akadtak emberek, akik komolyan hittek neki. Nyilván tudni lehetett, hogy az egy nap alatti békére semmi esély, reálisan nézve sokkal inkább az volt a kérdés, hogy valamikor talán a tavasszal sikerül-e összehozni egy tűzszünetet és alapokat a béketárgyalásra, illetve hogy mennyire lesz oroszbarát az Egyesült Államok új vezetése.
Utóbbi kérdésre a válasz az: Vlagyimir Putyin kis túlzással azt csinál Trumppal, amit csak akar, az amerikai elnök néha szól csak neki, hogy Kijevet lőni mégsem kellene, de az esetek elsöprő többségében Trump tökéletesen putyinista szlogeneket mond fel a háborúról. Minimális gesztusokat tett Ukrajna felé, de ebben nincs sok köszönet: egy olyan szerződést raktak össze az amerikaiak, amely többet követel meg Ukrajnától, mint ahogyan az első világháború veszteseit büntették, például az ásványkincsek és az energetikai hálózat nagy részének kvázi átadását, és mindezt különösebb biztonsági garanciák nélkül.
Mostanra valami már körvonalazódik a tárgyalásokon, igaz, ez azt jelenti, hogy miután az amerikaiak arról beszélnek, hogy Ukrajnának el kellene ismernie a Krím elvesztését, már ukrán politikusok is elkezdték pedzegetni, hogy ez lehet a realitás. Trump nagyon szeretne már egy hosszabb tűzszünetet felmutatni sikerként, de ez még nagyon sok lemondást jelentene ukrán részről. És már ez is előrelépés ahhoz képest, ahol február végén tartottak.