Lehangoló körkép: kövér fiúk, fogyókúrázó lányok

3 perc

2007.12.05. 10:52

Nincsenek tisztában a hazai középiskolások az egészséges táplálkozás alapjaival. A diákok többsége túlzott mértékben fogyaszt húskészítményeket, cukrozott üdítőket és zsíros ételeket, így az elhízás és a túlsúlyosság veszélye fenyegeti a fiatalságot - derül ki egy friss felmérésből.

Egészséges táplálkozás. Nem lehet elég korán
kezdeni
© sxc.hu
A túlsúlyosak aránya a fiúk körében kiemelkedően magas, közel 16 százalék, az elhízottak aránya 4 százalék. A lányoknál ezek az értékek valamivel alacsonyabbak: mintegy 8 százalékuk túlsúlyos, 3 százalékuk elhízott. A derékkörfogat mérése során kapott eredmények is megdöbbentőek – derül ki az Országos Élelmiszerbiztonsági és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) kutatásából, amely a budapesti 15-18 éves fiatalok táplálkozási és életmódbeli szokásait vizsgálta.

Az elhízott fiúk esetében a haskörfogat 30 cm-rel, a lányoknál 16,5 cm-rel haladta meg normál értéket, a  derékkörfogat a fiúknál 19 cm-rel, a lányoknál 11 cm-rel volt több a normál értéknél. A vizsgálat a kóros soványság problémájára is felhívja a figyelmet. A fiúk és lányok közel 7 százaléka sovány.

„A túlsúly és elhízás előfordulási gyakorisága a gyermekek, serdülők körében világszerte évről évre nő. Az elhízáshoz társuló krónikus megbetegedések közül nem egy (cukorbetegség, magas vérnyomás) már gyermekkorban is megjelenhet. Az elhízott gyermekeknél felnőttkorban a táplálkozással összefüggő megbetegedések kialakulásának veszélye sokkal nagyobb” - mondta Antal Magda, az OÉTI főosztályvezető főorvosa.

Sport helyett dohányzás és fogyókúra

A vizsgálat a 15-18 évesek életmódját is feltérképezte. A végzős diákok 60 százaléka naponta vagy hetente dohányzik rendszeresen, ugyanakkor a sporttal, sétával eltöltött idő az életkor előrehaladtával radikálisan csökken. A diákok 15-20 százaléka csupán iskolába menet tartózkodik szabad levegőn, a sportolásra fordított idő a tanulók 60 százalékánál naponta kevesebb, mint egy óra. A középiskolások szabadidős tevékenységei közül a tévénézés, számítógépezés, olvasás és zenehallgatás a legkedveltebbek. Tízből csupán három tanuló jelölte meg hobbijaként a sportot, a fiatalok mégis elégedetlenek fizikai állóképességükkel. A lányok 90 százaléka nincs kibékülve testsúlyával. 40 százalékuk rendszeresen diétázik, ahelyett, hogy táplálkozási szokásain változtatna.

Gyerekcipőben az egészség-nevelés
Több mint kétezer hazai általános iskola tantervébe már beépítették a helyes életvezetési és táplálkozási ismeretek oktatását. Ennek bemutatásához – tankönyvek hiányában – a Nestlé NUTRIKID programja nyújt segítséget a hazai iskoláknak. „A program fontos és hiánypótló kezdeményezés, ugyanis a hazai oktatásban még nem mindenhol kap kellő hangsúlyt az egészséges életmódra nevelés” – hangsúlyozta Antal Emese, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke.
Az elhízás és a túlsúly fiatalkori kialakulásának hátterében az ismeretek hiánya áll. A diákok többsége nincs tisztában a helyes táplálkozás alapjaival. Magas a felvágottak, húskészítmények, a cukrozott üdítők fogyasztásának aránya szemben a nyers zöldségekkel, gyümölcsökkel, halfélékkel. Annak ellenére, hogy a zöldség (45 százalék) és a gyümölcs (68 százalék) napi fogyasztása emelkedő tendenciát mutat, arányuk még mindig alacsony. A kedvező élettani hatású hal fogyasztása (17 százalék) továbbra is elenyésző. A vitaminok bevitelében is súlyos hiányosság mutatkozik: a kalciumbevitel a diákok 70 százalékánál a kritikus szint alatt van, valamint a B-vitamin csoport, a D-vitamin mennyisége sem megfelelő a tanulók többségénél. 
 
Általános iskolában is probléma a túlsúly

Egy korábbi felmérésből, amely a budapesti általános iskolások egészségi állapotát mérte fel kiderül, hogy a fiúk mintegy 18 százaléka túlsúlyos, 7 százaléka elhízott, míg a lányoknál a túlsúlyosak aránya megközelítően 20 százalék, az elhízottaké pedig meghaladja a 6 százalékot. A kutatás eredményei szerint már a 7-14 évesek körében jelentkeznek a felnőtt korra jellemző rossz táplálkozási szokások, többek között a nem kellő mennyiségű zöldség- és gyümölcsfogyasztás, vagy a túlzott zsírfogyasztás.