Egészségbiztosítási rendszerek Európában

3 perc

2007.04.10. 22:00

Ausztria: Kötelező egészségbiztosításon alapuló rendszer. A járulék mértéke 7,5-9,1 százalék.

Ausztria: Kötelező egészségbiztosításon alapuló rendszer. A járulék mértéke 7,5-9,1 százalék. A betegek fix önrészt fizetnek. Kártyadíj: 10 euró/év. Kórházi térítési díj: 8-15 euró/nap 28 napig. Mentesség gyermekeknek, nyugdíjasoknak, alacsony jövedelműeknek. Huszonkét biztosító területi alapon és foglalkozási csoportonként szerveződve. Kiegészítő magánbiztosítása a lakosság egyharmadának van, ez az egészségügyi kiadások 7,3 százalékát fedezi.

Belgium: Kötelező egészségbiztosítás több pénztárral és privát praxis. A járulék mértéke 16,3 százalék. Önrész az alapellátásban 10-25 százalék, a járóbeteg-ellátásban 40 százalék. Kórházi felvétel 27 euró, ellátás napi 13 euró. Felső korlát és mentesség is van, az önrész egy része levonható a személyi jövedelemadóból. A lakosság 57,5 százalékának van magánbiztosítása.

Dánia: Általános adózásból finanszírozott rendszer. Az alap- és járóbeteg-ellátásban a kijelölt orvos térítésmentes, szabad orvosválasztás esetén a többletköltség a beteget terheli. A lakosság 28 százalékának van magánbiztosítása.

Finnország: Általános adózásból finanszírozott rendszer. Fix önrészfizetés. Alapellátás: 22 euró/év, ügyeleti időben: 15 euró/alkalom. Járóbeteg-ellátás: 22 euró/konzultáció. Ambuláns sebészet: 72 euró. Kórházi ellátás: 26 euró/nap évi 590 euróig, utána 12 euró/nap. Mentesség a 18 évnél fiatalabbaknak. A lakosság 10 százaléka rendelkezik magán-egészségbiztosítással.

Franciaország: Országos egészségbiztosításon alapuló rendszer sok kiegészítő elemmel. Járulék mértéke: 13,55 százalék. Százalékos és fix önrészfizetés: alap- és járóbeteg-ellátásban 30 százalék + 1 euró, fekvőbeteg-ellátásban 15 euró/nap. Mentesség és felső korlát van. A lakosság 95 százaléka rendelkezik magánbiztosítással - főként az önrész kiváltására -, ami a kiadások 13,2 százalékát fedezi.

Görögország: Részben adóból, részben több biztosítóval működő rendszer. Járulék mértéke 7,65 százalék. A magánkiadások aránya az összes egészségügyi kiadásból 47 százalék, ami főként informális kifizetés. Önrész az alap- és fekvőbeteg-ellátásban nincs, a járóbeteg-ellátásban 2,9 euró/alkalom. A lakosság 20 százalékának van magán-egészségbiztosítása.

Hollandia: Kötelező biztosítás, elmulasztását szigorúan büntetik. A biztosítók senkit nem kosarazhatnak ki. Az egységes biztosítási díj évi 1100 euró. Kifizetéséhez az alacsony jövedelműek támogatást kérhetnek. A biztosítási díjak az egészségügyi összkiadás felét fedezik, a másik felét az egészségbiztosítási alap állja. Utóbbiba a jövedelemmel rendelkezők 6,5 százalékos járuléka és a 18 év alattiak után az állam által fizetett biztosítási díj kerül. A biztosítók működését kockázatkiegyenlítő rendszer segíti. Ha valaki évi 255 eurónál kevesebb szolgáltatást vesz igénybe, fix biztosításából a különbözetet - illetve legfeljebb ezt az összeget - visszakapja. Lehet maximum 500 eurós önrésszel is biztosítást kötni. Jelenleg mintegy harminc biztosító van a piacon. A lakosság 92 százaléka rendelkezik biztosítással.

Írország: Általános adózásból finanszírozott rendszer. Fix önrészfizetés: az alapellátásban fejenként legfeljebb 220 euró/év, családonként legfeljebb 500 euró/év. Járóbeteg-ellátás: 450, illetve családonként 500 euró/év. Kórházi kezelés díja 45 euró/éj, legfeljebb évi 450 euró. Mentesség alacsony jövedelműeknek és 70 év fölött. A lakosság 44 százalékának van magánbiztosítása.

Luxemburg: Kötelező egészségbiztosításon alapuló rendszer. Munkáltatói és munkavállalói járulék mértéke összesen 7,65 százalék, a nyugdíjasoké 2,55 százalék, az eltartottaké 1 százalék. Százalékos fix díj az alap- és szakellátásban legfeljebb alkalmanként 44 euró. Kórházi ellátási díj 9,31 euró/nap. A lakosság 75 százalékának van magánbiztosítása.

Nagy-Britannia: Általános adózásból finanszírozott rendszer. Nincs önrész, kivéve a fogorvosi kezelést, ahol 80 százalék, legfeljebb 550 euró. Receptdíj: tételenként 6,8 font (10 euró). A lakosság 12 százalékának van magánbiztosítása.

Németország: Kötelező egészségbiztosításon alapuló rendszer. Részben területi, részben szakmai alapon szervezett 253 betegbiztosító pénztár. Járulék mértéke 14,2 százalék. Fix önrészfizetés: az alap- és szakellátásban negyedévente 10 euró, a fekvőbeteg-ellátásban 10 euró/nap, de legfeljebb a jövedelem 2 százaléka, krónikus betegeknél 1 százaléka és 28 nap. Mentesség a gyermekeknek és az anyagilag rászorulóknak. A lakosság tizedének van magánbiztosítása.

Olaszország: Többségében általános adózásból finanszírozott rendszer. Alapellátásban és többágyas kórházi szobában nincs önrész. Szakellátásban alkalmanként 36 euró. A lakosság 30 százalékának van magánbiztosítása.

Portugália: Többségében adókból finanszírozott rendszer (lásd cikkünket a 37. oldalon).

Spanyolország: Főleg adózásból finanszírozott rendszer. Nincs önrészfizetés. Fogászatra külön biztosítást kell kötni, vagy a teljes ár fizetendő. A lakosság 19 százalékának van magán-egészségbiztosítása.

Svédország: Adózásból finanszírozott rendszer. Fix önrészfizetés: az alapellátásban alkalmanként 11-17 euró, a járóbeteg-ellátásban 22-33 euró/alkalom, de legfeljebb 100 euró havonta. Mentesség 20 éves kor alatt. Kórházi napidíj: 9 euró. A lakosság kevesebb mint 1 százalékának van magán-egészségbiztosítása.

Forrás: Egészségügyi Stratégiai Kutatóintézet, 2006-os adatok