Al Gore: alelnökből környezetvédelmi hittérítő

1 perc

2007.07.10. 22:00

Washingtonban és New Jerseyben személyesen köszöntötte az egybegyűlteket, a londoni közönséghez videón keresztül szólt, Tokióban pedig hologram képében jelent meg a szombati, maratoni hosszúságú Live Earth koncertsorozaton Al Gore volt amerikai alelnök. A nagy ovációval fogadott főszervező a környezetvédelmi üzenetekkel tűzdelt zenei műsort a helyszínen, a tévéképernyők előtt, illetve az interneten követő mintegy 2 milliárd ember figyelmét a globális felmelegedés veszélyére próbálta felhívni. A hat és fél éve még bukott amerikai politikus mostanra a környezetvédelem első számú nemzetközi apostolává vált, előadásai világszerte telt házat vonzanak.

A most 59 éves Gore képviselői és szenátori pályafutás után 1993-tól nyolc éven át a demokrata Bill Clinton népszerű alelnöke volt, 2000-ben pedig csak egy bírósági döntés fosztotta meg attól, hogy megnyerje az elnökválasztást a republikánus George W. Bushsal szemben. A kudarc után visszavonult a politikától, és már-már eltűnt a süllyesztőben, ám az általa felkarolt környezetvédelem révén kedveltebbé vált, mint valaha. Érdeklődése nem új keletű, Mérlegen a Föld című első könyvét még akkor írta, amikor az 1989-ben csaknem halálra gázolt - a minap gyorshajtásért és kábítószer-birtoklásért őrizetbe vett, immár nagykorú - fiát ápolta.

A bonyolult előadásokat tartó, nyársat nyelt politikusból lazán öltözködő, oldott beszédű környezetvédelmi aktivistává vált Gore nem átall magán sem élcelődni: többször is volt már vendége az NBC tévécsatorna Saturday Night Live című szatirikus műsorának, amely a 2000-es kampányban gyilkos humorral tette nevetségessé. A globális felmelegedés veszélyéről A kellemetlen igazság címmel tavaly megjelentetett könyve világszerte 850 ezer példányban kelt el, az abból készített dokumentumfilm pedig Oscar-díjat nyert az idén. Két norvég politikus Nobel-békedíjra is javasolta Gore-t, aki váltig tagadja, hogy indulna a jövő évi amerikai elnökválasztáson. Pedig egyes felmérések szerint minden demokrata aspiránst maga mögé utasítana, és a végső győzelemre is esélyes lenne. Sokan szeretnék, ha meggondolná magát: szombaton New Jerseyben, a Giants-stadion felett egy kisrepülő után húzott szalag felirata is erre biztatta. A brit The Economist hetilap szerint viszont jobban teszi, ha megőrzi a világ leghatásosabb környezetvédője nimbuszát, és nem száll be sokadikként egy bizonytalan kimenetelű választási küzdelembe.