Gyurcsány is részt vesz a népszavazási kampányban

3 perc

2008.01.13. 12:54

Országos pártértekezletet hív össze tavaszra az MSZP annak érdekében, hogy elemezzék, értékeljék a kormány és a baloldali közélet állapotát, valamint javaslatokat fogalmazzanak meg a következő két évre.

Gyurcsány tájékoztat. Tavaszi szél
© MTI
Ezt Gyurcsány Ferenc pártelnök-kormányfő jelentette be az MSZP elnökségének kétnapos egri ülése után. Kérdésre válaszolva elmondta: a népszavazási kampány politikai koordinátora Juhász Ferenc szocialista elnökhelyettes lesz, de egyformán felelőse lesz minden szocialista országgyűlési képviselő, a helyi vezetők és az országos elnökség is.  A kormányfő úgy fogalmazott: a kampányról nem beszélni kell, hanem részt kell venni benne. A kampány célja az, hogy minél több polgár minél tájékozottabb legyen, az emberek értsék, milyen megfontolások, szándékok húzódnak meg a kormány döntései mögött.

Gyurcsány arra a kérdésre, hogy személyesen részt vesz-e a kampányban, azt válaszolta: minden politikai folyamatban részt vesz tavasszal, hiszen ez a dolga. Az egészségbiztosítási törvényről szóló újbóli szavazás kapcsán kérdésre válaszolva hangsúlyozta: a frakció álláspontja nem változott a decemberihez képest. Ha valaki erre külön felhatalmazást kér és kap, akkor lehet a képviselőcsoport álláspontjától eltérni. Amikor közeledik a szavazás időpontja, a frakció lefolytatja majd ezt a vitát - közölte a miniszterelnök.

A "serpenyő másik fele"
A Fidesz közleményben reagált: "Gyurcsány Ferenc és az MSZP elnöksége elveszítette józan ítélőképességét. A kormányzati alkalmatlanság és hazugságok miatt Magyarország egyre mélyebb szociális válságban vergődik, az emberek egyre nehezebben élnek, egyre több család kerül abba a helyzetbe, hogy a hónap végén bevételeik nem fedezik kiadásaikat. 2008-ban azonban a szociális népszavazás visszaadja az embereknek a szabad választás lehetőségét, azt a lehetőséget, amit Gyurcsány Ferenc és a szocialisták korábban elvettek egész Magyarországtól."
Az idei évben az MSZP politikájának fő iránya nem változik, a hangsúlyok módosulnak, 2008-ban a nyugodt építkezés programját valósítjuk meg - közölte Gyurcsány. Idei céljuk, hogy növekedjen a hétköznapi élet biztonsága és segítsék a polgári modernizációt. A miniszterelnök szerint 2007 kétarcú év volt, mert egyrészt javult a közpénzügyek helyzete, kimutathatóan csökkent a feketemunka, elkezdődtek fontos változások, és elindult az Új Magyarország Fejlesztési Terv, másrészt viszont növekedtek a lakosság terhei, fokozódott a bizonytalanság, és ez sokakat csalódással tölt el. Az államháztartási egyensúly javításába elért eredmények rácáfoltak minden korábbi, elemzői és politikusi várakozásra. Vagyis Magyarország a gyors egyensúlyteremtés szakaszát éli. Ebben a helyzetbe reális esély van arra, hogy 2009-ben a magyar külső és belső egyensúly, a költségvetés helyreáll.

Ugyanakkor az elmúlt évben értékelése szerint elindultak, illetve kiteljesedtek azok a változások az egészségügyben, a felsőoktatásban vagy az államigazgatásban, amelyek nélkül hosszabb távon nincs erős Magyarország.  A 2007-ben útjára induló Új Magyarország fejlesztési program megvalósításában, az Európai Bizottság értékelése szerint Magyarország az elsők között jár Európában. Emellett, a rendszerváltás óta először kimutathatóan és érzékelhetően csökkent a szürke- és feketegazdaság aránya Magyarországon - sorolta az elnökség által pozitívként értékelt változásokat a miniszterelnök.

A "serpenyő másik felében" mindezen változások növelték a lakosság és a családok jelentős részének terheit és fokozták a bizonytalanságot. Ennek a többi között az az oka, hogy az átmenetileg megugró infláció miatt, átlagosan 4-5 százalékkal csökkentek a jövedelmek és az elkezdett reformok eredményei a többség számára még nem érzékelhetőek. Vagyis miközben a konfliktus már érzékelhető, az eredmény még kevésbé - mondta a kormányfő. Mindezt a korábbi időszakban nem látott politikai feszültség kísérte, amelynek során folyamatosan érzékelhető volt a közrendet és köznyugalmat zavaró magatartás, a jobboldali politikai radikalizmus jelenléte - értékelt a kormányfő. Az MSZP ez utóbbi jelenségeket a szabadság eszményével szembenállóként, félelemkeltőként értékeli. Ezen mozgalmak elfogadhatatlan cigányellenes és antiszemita megnyilvánulásai ellen pedig minden demokratának kötelessége fellépni - szögezte le Gyurcsány.

Eközben a politikai jobboldal túlnyomó része csendben figyeli az eseményeket, vagyis nem tanúsítja a demokratáktól elvárható szolidarítást - tette hozzá a pártelnök.