Az amputáltak is járhatnak a robotlábbal
Csak két láb és a járás matematikailag pontosan megfogalmazott szabályai kellenek ahhoz, hogy a göttingeni egyetem egy csoportja bemutathassa: a robotok tudnak ugyanolyan természetesen is sétálni, mint az emberek.
Az eddig legyártott sétáló robotok meglehetősen bonyolult számítások elvégzését igényelték a járáshoz, minden lépésükhöz ki kellett számítaniuk térdeik és bokáik földhöz számított állási szögét. A göttingeni egyetemen azonban Florentin Wörgötter neurológus és kutatótársai egy gyökeresen más és jóval egyszerűbb hozzáállást alkalmaztak új, RunBot néven futó fejlesztésük bemutatása során. "Az emberek nem fejtenek ki séta közben folyamatos munkát", mondta el Wörgötter a Discover Magazine-nek. "A séta közben csak előreesünk és a következő lépéssel kapjuk el magunkat a mozdulatban."
A robot szinte automatikusan képes haladni - az irányítóáramkörökből álló aprócska csomag a lábakban elhelyezett szenzorokból érkező adatokat elemzi ki és minimális módosításokat eszközöl, ha az szükséges - a neurológusok szerint az emberi járás során az agyban hasonló folyamat játszódik le. Ha a robot elé egy olyan akadály kerül, mint például egy rámpa, akkor a járásért felelős program újfajta mozgást vezet be.
Wörgötter szerint ez a technológia nemcsak robotokat, hanem embereket is tudna működtetni. A mesterséges emberi lábakban elhelyezett "járatóláb" révén ugyanis a láb nélkül élőknek is újabb esélyük nyílna a mozgásra.