Gondolattal mozgat távoli tárgyakat a majom, a katonaság izgatott

1 perc

2008.01.17. 11:30

Észak-Karolinából mozgatta meg az Idoya nevű majom egy Japánban elhelyezett humanoid robot lábait, csupán gondolatait és az internetet használva. Ez az első olyan eset, amikor agyi aktivitásnak köszönhetően mozdult meg robotláb. A kísérlet a katonaság és a tudományos élet képviselőit is meggyőzte.


A technológiai áttörés mögött a Duke University neurológus csapata állt. Dr. Miguel A. L. Nicolelis, a csapat vezetője szerint kutatásaik eredményeképpen egy nap a paralízisben szenvedők képesek lesznek elektronikus eszközöket csak a gondolataikkal működtetni; az elektronikus műlábhoz kötött szenzor érzékelné a páciens mozgással kapcsolatos gondolatait és azok szerint mozgatná meg a lábat - mindez meglepő lelkesedést váltott ki a tudományos életben. Korábban az egyetem ugyanezen kutatócsoportja bizonyította, hogy a majmok csak gondolataikkal képes robotkarokat mozgatni, illetve tárgyakat felmarkolni velük.

A megfelelő agyi aktivitás eléréséhez a kutatók két hónapon át trenírozták a majmot. Úgy tanították mókuskeréken járni, hogy közben az agyába ültetett elektródákkal rögzítették, hogy sétája közben milyen idegsejtek mutatnak aktivitást, majd ezen adatokat kombinálták a sétáról készített videófelvételekkel. Ebből egyfelől egy olyan "idegi térképet" sikerült felépíteni, amelyből kiderül, hogy pontosan milyen neuronok tartoznak a láb egyes részeinek mozgatásához, másfelől ennek révén a számítógép 90 százalékos pontossággal, 3-4 másodpercre előre "jósolta meg" a majom mozgását.

Ezek után Idoya mozgási és agyi mintáit nagysebességű internetes kapcsolaton egy Kiotóban elhelyezett robotba lőtték át. A majom egy monitoron figyelhette a japán robot lábait, amelyet puszta koncentrálással képes volt akkor is mozgatni, amikor a kísérletben résztvevő fejlesztők kikapcsolták a lába alatt a mókuskereket.