Pimasz trükkök: álláskeresés munkaidőben

2 perc

2008.01.22. 05:12

Megkaptad felmondóleveledet? Új állás után néznél, de régi helyeden is teljesítened kell? Kaptál egy fülest, hogy inog alattad a szék, rövid időn belül távoznod kell a vállalattól, ezért kénytelen vagy más munka után nézni? Húsba vágó kérdések, praktikus tanácsok.

A 18 és 32 év közötti alkalmazottak átlagosan kétévente váltanak állást, legalábbis egy friss munkaerőpiaci felmérés szerint, amely az amerikaiak munkahelyi szokásait vizsgálta. Ebből az is kiderül, hogy a dolgozók többsége még előző munkahelyén húzza az igát, amikor befut egy újabb állásajánlat. Váltáskor tehát még fennáll munkaviszonyuk, egyik helyről mennek a másikra, nem kell azon aggódniuk, hogy hónapokig munka nélkül maradnak.


Állást keresel?

Több fül többet hall a kelleténél
© sxc.hu
Nem vagy elégedett jelenlegi állásoddal? Nem hivatalos forrásból értesültél arról, hogy már keresik utódodat, aki átveszi a helyedet? Óvatosan kezdj hozzá az álláskereséshez, munkaidőben ugyanis sok helyütt figyelik a dolgozók céges e-mail címéről kimenő és ide beérkező üzeneteit, a vállalati telefonról lebonyolított hívásokat, hogy kiderítsék, hány magánbeszélgetésre, privát levélre „pazarolja” a munkaidejét. Azoknál a vállalatoknál, ahol szabályzatban rögzítették, hogy tilos munkaidőben magánügyekkel foglalkozni, komoly következményekkel – akár elbocsátással – járhat, ha valakit kihágáson kapnak.

Állásinterjúra mész?

Kecsegtető állásajánlatra bukkantál? Állásinterjúra hívtak, de nem akarod, hogy főnököd megtudja, továbbállnál, és csak az alkalmas ajánlatra vársz? Ha teheted, és megválaszthatod a felvételi beszélgetés időpontját, munkaidő kezdete előtt vagy letelte után ejtsd meg. Ha egy adott időpontra hívnak – mondjuk délután egy órára –, és van reális esélyed arra, hogy tiéd legyen a megpályázott poszt – már nem az első állásinterjú körön vagy túl, vagy történt utalás arra, hogy tiéd lehet az állás –, vegyél ki egy fél nap szabadságot, hogy fel tudj készülni a beszélgetésre! Így nem kell egész nap azon aggódnod, hogyan magyarázod meg főnöködnek, hogy pár órára eltűnnél munkahelyedről.  

Túlöltözött vagy?

Még a látszatát is el akarod kerülni annak, hogy fontos elintéznivalód van, és aznap nemcsak a munkádra koncentrálsz? Ha a munkahelyi etikett megköveteli, és amúgy is kosztümben, öltönyben jársz dolgozni, nem lesz feltűnő, ha egy állásinterjú kedvéért elegánsan felöltözöl. Ha a vállalatnál sportos, laza viseletben jelensz meg nap mint nap, elegáns megjelenéseddel feltűnést keltenél. Öltözz ugyanúgy, mint máskor, és vigyél magaddal egy zakót, valamint egy pár alkalmi cipőt, amit a felvételi beszélgetés előtt felvehetsz.

Telefonon egyeztetsz?

Több kollégával dolgozol egy helyiségben? Ügyelj arra, hogy telefonon csak akkor egyeztess egy kilátásban lévő munkáról, ha a többiek nem hegyezik a fülüket. Telefonos állásinterjú esetén figyelj arra, hogy olyan időpontot válassz a beszélgetésre, amikor más nem vonja el a figyelmedet, és persze kollégáid sem lesznek fültanúi annak, hogy munkaidőben egyengeted karrieredet.