A cseh orvosok szerint fényesen bevált a vizitdíj

2 perc

2008.01.30. 14:11

Elégedettek a cseh háziorvosok és a fogorvosok a vizitdíjak beszedésével és az emelését szeretnék elérni - jelentette ki Jirí Pekárek, a cseh Magánorvosi Koalíció szóvivője és a Cseh Fogorvosi Kamara elnöke szerdai prágai sajtótájékoztatóján.

"A vizitdíjak bevezetését követő első hónapban kedvező tapasztalatokat szereztünk. Csökkent az orvosokat felkeresők száma, mert elmaradtak azok, akik lényegében csak beszélgetni jártak az orvosukhoz" - mondta újságíróknak Pekárek, aki kifejtette: az orvosi látogatások számának csökkenése kedvező tény, de ennek értékelése még korai. Sokan ugyanis már decemberben beszerezték a szükséges gyógyszereket, hogy ne kelljen januárban fizetniük.

Éger szerint nem oszt, nem szoroz
A Magyar Orvosi Kamara szerint a vizitdíj és kórházi napidíj nem hozott jelentős bevételt sem az alapellátásban, sem a kórházaknál és érdemben nem volt hatással a hálapénzre sem - erről Éger István elnök beszélt. Az eü tárca szerint a Magyar Orvosi Kamara elnöke ismét a politikai elkötelezettség alapján és nem az orvosok érdekeinek megfelelően beszélt a vizitdíjról és a napidíjról.
Csehországban január elsejétől 30 koronás vizitdíjat kell fizetni az orvosoknál, míg a recept egy-egy tétele szintén ennyibe kerül. A kórházi napidíj 60 korona, míg az ünnepi és az éjszakai ügyeleteken 90 koronát kell fizetni. Az illetékek az orvosoknál, vagy az intézményeknél maradnak bevételként.  

Pekárek szerint jelentősen emelkedett azok száma, akik először telefonon érdeklődnek orvosuknál, ha egészségügyi problémákat észlelnek maguknál, s csak azután indulnak a rendelőbe, ha szükséges. A korábbinál sokkal többen érdeklődnek aziránt is, hogyan lehet egy-egy betegséget megelőzni. A vizitdíjak fizetésével szerinte semmiféle gond nincs, gyakorlatilag mindenki már előre előkészíti a pénzt.

Vizitdíj-fizetés egy budapesti rendelőben
© hvg.hu
"Kiértékeltük az első vizitdíjas hónapot. Csak egy látszólag drámai információnk van: nincsenek gondok a beszedéssel, s a vizitdíjak semmiféle fennakadásokat nem okoztak a rendelőkben" - jelentette ki Pekárek. Megjegyezte: paradox módon a legnagyobb gond az, hogy az orvosoknak kezelniük kell azt a sok érmét, amely a nap folyamán a vizitdíjakból összegyűlik.

A cseh Magánorvosi Koalíció öt orvosi szervezetet, többnyire háziorvosokat, szakorvosokat és fogorvosokat, tömörít, s jelenleg több mint 15 ezer orvos a tagja. Pekárek szerint az öt szervezet kérdőíveket töltetett ki a tagjaival a vizitdíjakkal kapcsolatban, hogy felmérje az első hónap tapasztalatait.

Ugyanakkor a háziorvosok és a szakorvosok úgy vélik, hogy a jelenlegi 30 koronás vizitdíj alacsony, s meg kellene emelni. Pekárek számot nem mondott, de a médiákban megjelent értesülések szerint a háziorvosok a vizitdíj 60 koronára való emelését javasolják. Az egészségügyi minisztérium ezzel kapcsolatban még nem nyilatkozott.

Az ellenzéki szociáldemokrata és kommunista párt szerint azonban az egészségügyben bevezetett vizitdíjak ellentétesek a cseh alkotmánnyal, s ezért megszüntetésüket követelik. Beadványukat az alkotmánybíróság most vizsgálja. A taláros testület közölte: nagyon bonyolult problémáról van szó, amelynek áttanulmányozása hosszabb időt vesz igénybe. A bíróság az első állásfoglalást február elejére ígérte.