Elkezdődött az amerikai előválasztási szuperkedd

2 perc

2008.02.05. 15:46

Elkezdődött az idei amerikai elnökválasztási év "szuperkeddje": az Egyesült Államokban Alaszkától az Atlanti-óceán partjáig összesen 24 államban rendeznek jelölőgyűléseket és előválasztásokat.

Összesen 43 "verseny" zajlik: a demokraták 22, a republikánusok 21 államban vonulnak az urnákhoz, illetve találkoznak helyi gyűléseken, hogy véleményt nyilvánítsanak a két nagy párt elnökjelölt-aspiránsairól. Mindkét párt tart rendezvényt 19 államban, további 3-ban csak a demokraták, másik 2-ben pedig csak a republikánusok.
 
A demokrata jelöltségre pályázó politikusok az augusztus végi denveri jelöltállító pártkonvenció delegáltjainak 52 százalékáért versengenek. A republikánus oldalon a szeptemberi eleji minneapolisi pártkongresszuson szavazó küldöttek 43 százalékát "osztják ki" a "szuperkedden".
 
A szavazók nagy tömege miatt mega-, vagy cunami keddként, sőt egyenesen nemzeti választási napként is emlegetett eseménysorozaton a demokrata oldalon elemzők szerint nem dől el a jelöltség sorsa: Hillary Clinton és Barack Obama fej-fej mellett halad a népszerűségi felmérésekben. A döntés azért fog valószínűleg elodázódni, mert a demokrata delegáltakat arányos alapon "osztják ki". A republikánus oldalon ezzel szemben hét államban, például New Yorkban, New Jersey-ben és Arizonában a nyertes mindent visz elv érvényesül, így John McCain dűlőre viheti a dolgot, padlóra küldheti vetélytársát, Mitt Romney-t.
 
Az amerikai hírtelevíziók egyik fő témája kedden az volt, hogy a két demokrata aspiráns rendkívül szoros versenyben áll egymással. A volt first lady magabiztos előnye már a múlté, Obama felzárkózott, egyes felmérések szerint már le is körözte. A legtöbb delegáltat adó államban, Kaliforniában a C-SPAN/Zogby felmérése szerint Obama 49-36 arányban vezet Clinton előtt.
 
A választás jelszavával kampányoló illinois-i szenátor az NBC-nek kedden azt mondta: "nagy haladást értünk el, s ez azt mutatja, hogy helyes az üzenetünk". Hozzátette ugyanakkor: nagyon szoros eredmény várható. Howard Wolfson, Hillary Clinton szóvivője is úgy nyilatkozott, hogy a demokrata előválasztási szabályok miatt elhúzódó versenyre lehet számítani.
 
McCain arizonai szenátornak a legtöbb államban az előzetes felmérések szerint biztos előnye van Mitt Romney volt massachusettsi kormányzóval szemben. Kaliforniában viszonylag szoros a verseny közöttük: a C-SPAN/Zogby kutatása szerint 7 ponttal Romney vezet. A legnagyobb államok közé tartozó New Yorkban és New Jersey-ben azonban McCain több mint 10 százalékkal vezet. McCain kedd reggel a New York-i Rockefeller Centerben tartott kampánygyűlésén magabiztosan kijelentette: "ma nyerünk és megnyerjük a jelöltséget és az elnökséget".
 
Az előválasztások mintegy fele nyitott, vagyis a sem demokrataként, sem republikánusként nem regisztrált szavazók bármelyik párt választásán részt vehetnek. A demokrata oldalon csak Kaliforniában és New Jersey-ben 6 millió független van, s ez a számukra vonzóbb Obamának kedvez. A republikánusoknál a nagy független szavazóbázissal bíró Illinois-ban és Missouriban McCain győzelme valószínűsíthető.
 
Legelőször West Virginia államban zárják le a republikánus szavazást helyi idő szerint este 7-kor (magyar idő szerint éjjel 1 órakor.) Kaliforniában - amely a demokrata konvencióra a delegáltak több mint egynegyedét adja - helyi idő szerint 8-kor, washingtoni idő szerint éjjel 11-kor zárul a szavazás, azaz itt eredmények csak magyar idő szerint szerdán hajnali 5 óra után várhatóak.