Oroszország azt kéri, hogy az EU-országok ne ismerjék el Koszovót
Vlagyimir Csizsov, Oroszország EU-nagykövete szerdán arra szólította fel az Európai Unió tagországait, hogy ne ismerjék el Koszovó függetlenségét.
Az orosz diplomata kilátásba helyezte, hogy országa, amely vétójoggal rendelkezik a Biztonsági Tanácsban, meg fogja akadályozni Koszovó tagságát az ENSZ-ben, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetben, valamint más nemzetközi szervezetekben is.
Moszkva álláspontja szerint - fejtette ki Csizsov - BT-határozat hiányában nincs jogi alapja annak, hogy az EU rendőri és igazságügyi missziót küldjön Koszovóba, az ottani politikai folyamatok jogállami mederben tartása érdekében. Az unió tervei szerint ez a misszió 1800-2000 főből állna.
Az unió országainak nagy többsége - az eddigi megnyilatkozások szerint - el kívánja majd ismerni Koszovó függetlenségét. Élesen ellenzi ezt Ciprus, amely maga is megosztott ország, hiszen a sziget északi részén török szakadár állam alakult. Cipruson kívül - több-kevesebb határozottsággal - Görögország, Románia, Bulgária, Szlovákia és Spanyolország ellenzi a koszovói függetlenség elismerését. Érvelésükben többnyire helyet kap az a vélekedés, hogy az elismerés bátorítást jelentene más szakadár mozgalmaknak.
Az Európai Unió igyekszik minél egységesebb álláspontra jutni, de magának az uniónak nem kell döntenie az elismerés kérdésében, hiszen a tagállamok saját elhatározásukból ismerik vagy nem ismerik el a minden bizonnyal hamarosan létrejövő új államot.