A csontvázunkat vizsgálhatják a biztonsági őrök

1 perc

2008.02.13. 06:07

Egy új szabadalom nyomán a közeli jövőben új biztonsági módszert vezethetnek be, amelynek segítségével mindenféle beavatkozás nélkül leolvassák az ember csontvázának sajátosságait, majd összevetik egy adatbázisban található képekkel.

A működő rendszer hasonló képet mutat
majd a csontvázunkról
© AP
A technológiával foglalkozó io9 blog értesülései szerint múlt hét pénteken két feltaláló, Leonard Flom és Ophir Almog nyújtottak be szabadalmi kérelmet egy olyan rendszer terveinek levédetésére, amely mikrohullámok segítségével teszi lehetővé a járókelők átvilágítását.

A találmány mikorhullámú sugarakat lő ki, amelyeket a csontszerkezet visszaver, s ezáltal a gép képet tud alkotni az előtte elhaladó csontvázáról. Ezután egy komputer összehasonlítja a beérkezett képet az adatbázisában találhatóakkal, s képes megjeleníteni az illető nevét, címét, társadalombiztosítási adatait és útlevélszámát. A vizsgálatot akár nagyobb távolságból is végre lehet hajtani, így előfordulhat, hogy az illető akár nincs is tudatában, hogy éppen személyazonosítási
ellenőrzést végeznek rajta.

A csontvázradar ötlete már Paul Verhoeven
1990-es, Emlékmás című sci-fijében is megjelent
© AP
A feltalálók szerint a rendszer óriási előnye, hogy jóval megbízhatóbb, mint az ujjlenyomatok vagy egyéb biometrikus azonosítók ellenőrzése, ráadásul az álöltözet sem nyújt védelmet ellene, így a bűnözők és terroristák könnyedén kiszűrhetővé válnának a reptereken, pályaudvarokon áthaladó tömegből.

A legegyszerűbb koncepció szerint a radart egy biztonsági ellenőrzőpontra telepítenék, más elképzelés szerint lehetséges volna akár repülőre vagy műholdra, illetve akár gyorsan mozgatható állványokra is felszerelni ilyen készüléket.

Az io9 szerzői megjegyzik, nem nehéz elképzelni, hogyan lehet visszaélni egy effajta készülékkel, és megemíltik annak a nyomasztó víziónak a lehetőségét, ha a térfigyelő kamerák mellé egy hasonló radar társul, s a városban járó-kelő ember csak reménykedhet, hogy csontszerkezete nem okoz téves riasztást.