Thaci: vasárnap megvalósítjuk Koszovó akaratát

3 perc

2008.02.16. 16:45

Szerb tartományként az utolsó napját kezdte minden előjel szerint vasárnap Koszovó: délután Pristinában kikiáltják az elsősorban albánok lakta terület függetlenségét.

Hashim Thaci koszovói miniszterelnök szombaton este megerősítette, hogy elvégezték az összes előkészületet, s vasárnap délelőtt találkozik Fatmir Sejdiu elnökkel és Jakup Krasnici parlamenti elnökkel, hogy döntsenek a függetlenség kikiáltásának napjáról és órájáról.

Ahogy azt a pristinai sajtó nem hivatalosan közölte, ezen a találkozón Thaci rendkívüli parlamenti ülést kér Krasnicitól, aki tizenkettőre összehívja a testület elnökségét, fél kettőre a képviselőcsoportok tanácskozását, délután háromra pedig a plenáris ülést. Ezen a rendkívüli parlamenti ülésen fogadják el a függetlenségről szóló nyilatkozatot, majd a képviselők mintegy két tucat, a Koszovó jövőjét megszabó Ahtisaari-tervből fakadó törvényről is szavaznak. Este hat órakor Fatmir Sejdiu, Hashim Thaci és Jakup Krasnici közös sajtóértekezletet tart, majd a város központjában felállítják a függetlenség obeliszkjét, s ünnepi koncertet tartanak. Az ünneplés aztán az utcákon folytatódik, s tűzijátékot is tartanak.
   
Szerb részről is készülnek az eseményre: Bozidar Djelic miniszterelnök-helyettes és a belgrádi kormány számos tagja vasárnap Koszovó szerben lakta részeibe látogat, hogy az ott élő szerbekkel legyen "a nehéz pillanatokban". Hashim Thaci szombati kijelentése szerint albán részről nem látnak ebben semmi kivetnivalót. Ami viszont a jövőt illeti, a miniszterelnök úgy fogalmazott: Belgrádnak joga van ahhoz, hogy érdeklődjön a koszovói szerbek iránt, de csak a koszovói intézményeken keresztül. Nyugtatta ugyanakkor a szerbeket, mondván: mindig a szerb közösséggel leszünk, és senkinek sincs oka pánikra, félelemre.

A szombati pristinai újságok szerint vasárnap délután 15 órakor összeül a parlament, hogy meghallgassa és elfogadja a függetlenségi nyilatkozatot, utána pedig megszavazzon körülbelül harminc, főleg a kisebbségek védelméről szóló törvényt. Ez után lesz a pristinai sportcsarnokban az ünnepi koncert, amelyet országszerte ünnepségek követnek. 
   
Továbbra sem tisztázott azonban, hogy ami vasárnap történik, az végleges és megmásíthatatlan aktus-e, vagy egy szándéknyilatkozat, amely szerint pár hét múlva lesz a függetlenség ünnepélyes kikiáltása további ünnepségekkel, jeles külföldi résztvevőkkel - jelentette Fazekas László, az MTI tudósítója Pristinából.
   
A Koha Ditore című pristinai lap azt közölte, hogy a Balkánon létrejövő új állam elismerése már egy nappal az EU-külügyminiszterek hétfői ülése után megkezdődik. A Zeri című újság már a sorrendet is tudni vélte: Franciaország lesz az első, majd az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Olaszország következik, s Németország zárja a függetlenséget pillanatok alatt elismerők sorát. 
   
A még Koszovóban maradt 150-200 ezer szerb aggódva várja, hogy mi lesz. Koszovó északi részén, ahol tömbben élnek, mindent elárasztanak a tartomány Szerbiához tartozását, a Szerbiától való elszakíthatatlanságát hirdető plakátok. 
   
Kosovska Mitrovicában - amelynek északi részén a legnagyobb, egy településen lakó szerb közösség él - szombaton istentiszteletet tartottak a szerbségért. A misét Artemije raska-prizreni püspök mutatta be, s részt vett rajta Aleksandar Karadjordjevic, az utolsó, trónfosztott szerb uralkodói család jelenlegi feje is.
   
Közben, miután péntek éjfélig egyetlen uniós tagállamtól sem érkezett kifogás a koszovói EU-misszió műveleti terve ellen, a küldetés hivatalosan is "szabad" jelzést kapott.  Egyes vélekedések szerint a tényleges indulásig eltelhet még egy-két hét. Már hetek óta Koszovóban tartózkodik azonban egy 120 fős előkészítő csoport.  
   
Az EULEX Koszovó elnevezésű küldetésnek az a célja, hogy - fokozatos "felfejlődés" után, négy hónap múlva átvéve az ENSZ-től a Koszovó feletti nemzetközi felügyeletet - gondoskodjon a szerbiai tartományból önálló állammá váló, zömmel albánok lakta terület függetlenedési folyamatának jogállami mederben tartásáról, ellenőrizze a politikai demokrácia és az emberi jogok - azon belül különösen az ott maradó szerbek kisebbségi jogainak - tiszteletben tartását a függetlenség első éveiben. 
   
A misszió létszáma a kétezer főt is átlépheti, igazságügyi, rendőri, valamint vámos részlegből tevődik össze. Főnöke Yves de Kermabon francia tábornok, a NATO vezette koszovói békefenntartó haderő (KFOR) 2005 szeptemberben leköszönt volt parancsnoka. 
   
Egyelőre 28 hónaposra tervezik a missziót, de általános vélekedés, hogy az időtartamot minden bizonnyal meg kell majd hosszabbítani. Az unió fél év elteltével tekinti át először a misszió ügyét, és az első tapasztalatok alapján igyekszik további időtávlatokat kitűzni - írta Kárpáti János, az MTI brüsszeli tudósítója.
   
Szerbia élesen elítélte az EULEX Koszovó jóváhagyását.  Slobodan Samardzic, a koszovói ügyekkel foglalkozó szerb miniszter "szégyenletesnek" nevezte a döntést, amely szerinte megsérti a nemzetközi jogot. A miniszter a Tanjug hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy az EU ezzel a lépésével "gyakorlatilag" elismeri Koszovó függetlenségét, holott Koszovó Szerbia "elszakíthatatlan" része. 
   
A miniszter megerősítette: Belgrád felülvizsgálja az unióhoz, illetve az azokhoz az EU-államokhoz fűződő viszonyát, amelyek elismerik Koszovó függetlenségét. A koszovói függetlenség bejelentésének várható időpontjában több szerb miniszter és képviselő is jelenlétével akar tüntetni Koszovó szerbek lakta vidékén.