A hollywoodi sztárokat is utolérte a hitelválság
Az amerikai ingatlanpiacon végigsöprő áresést már a hollywoodi sztárok sem engedhetik meg maguknak - derül ki az amerikai üzleti sajtó összeállításaiból. Los Angelesben tavaly decemberben 4430 házat sikerült eladni, 48 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben.
Az árak Los Angelesben 11 százalékkal, 470 ezer dolláros átlagárra estek a tavalyihoz képest – írja a Forbes magazin. Egy alap „sztáringatlan", amelyet a még felfutóban lévő, nagy jövőjű sztároknak ajánlanak, persze ennél jóval többe kerül, legalább 1,4 millió dollárt kérnek érte Los Angelesben.
Avril Lavigne-nek 1,1 millió dollárt kellett engednie az árból |
Avril Lavigne, a 23 éves rocksztárnak 6,9 millióról 5,8 millió dollárra kellett levinnie az árát, hogy el tudja adni az 5 hálószobás, 6 fürdőszobás Beverly Hills-i házát.
Brad Garrett, a Szeretünk Raymond (Everybody Loves Raymond) című sorozat sztárja 2006 szeptemberében dobta a piacra 9,75 millió dolláros áron medencés, vetítőszobával felszerelt, Zen kertes házát. A kért összeget azóta 8,8 millió dollárra csökkentette, de még mindig nincs rá vevő.
A többek között A világ nem elég című James Bond-filmből vagy a Starship Troopers – Csillagközi invázió című filmből ismert Denise Richards szintén bukott a házán. A 36 éves színésznő tavaly márciusban 4,5 millió dollárért hirdette meg öt hálószobás ingatlanját, amelyet novemberben 3,8 millió dollárért sikerült eladnia. A házat 2006 júniusában 4 millió dollárért vette.
Slash beperelte az ingatlanügynökét |
A Guns and Roses volt gitárosa, Slash például pereskedik, mert úgy érzi, hogy a spanyol stílusú, medencét és saját edzőtermet is magában foglaló, pazar panorámás Hollywood Hills-i házáért túl sokat kellett fizetnie. Az ingatlant 2006 januárjában 6,25 millió dollárért vette, s tavaly decemberben 5,7 millióért sikerült eladnia. Most azért pereli a volt ingatlanügynökét, mert szerinte a ház nem volt olyan nagy és nem is volt annyira távol a külvilág zajától, mint azt az ügynök állította. Az ügy a kaliforniai legfelső bíróság előtt van jelenleg.
Vidal Sassoon házának árából már 5 millió dollárt engedtek. |
Az Egyesült Államokban általában várólista van a 20 millió dollár fölötti házakra, de most – évek óta először – mérséklődött a forgalom.
Az ingatlanpiaci kilátások a jövőre vonatkozóan sem rózsásabbak a BusinessWeek szerint. A Standard & Poor’s/Case-Shiller húsz városra kiterjedő ingatlanpiaci indexe tavaly novemberben 7,7 százalékot esett az előző évhez képest, ami 2000 óta a legnagyobb esés. És ez még csak a zuhanás kezdete: az ingatlanpiaci árak ugyanis egyes szakértői vélemények szerint még várhatóan további 25 százalékot eshetnek a következő két-három évben, visszatérve ezzel a boom előtti időszak, azaz a 2000-es év inflációval korrigált szintjére.
Bár még mindig nem lehet megmondani, hogy mekkora áresést kell majd a piacnak elszenvednie, a BusinessWeek cikke megjegyzi, hogy ha valóban bekövetkezik egy 25 százalékos esés, akkor az nagy érvágás lehet a recesszió szélére sodródott amerikai gazdaság számára. A bankok és háztartások mérlegében hatalmas léket üthet, a háztartások vagyonát ötezer milliárd dollárral megrövidítve ezzel. Ez körülbelül akkora összeg, mint amennyivel a tőzsde vagyona 2000 elején esett, és ami a 2001-es recessziónak kiváltó oka is volt.
London: tízmillió font felett nem számít |
A globális hitelválság és az ennek nyomán szigorodó jelzálog-hitelezési feltételek a londoni ingatlanpiacot is erősen sújtják; iparági elemzők az idén - csaknem másfél évtizede először - deflációval, vagyis a lakásárak csökkenésével számolnak a brit fővárosban. Mindez azonban érintetlenül hagyja a piac úgynevezett "super-prime" szegmensét, vagyis a 10 millió fontos és ennél drágább londoni lakóingatlanokat. A Knight Frank, az egyik legnagyobb londoni ingatlanügynökség szerint a januárral zárult három hónapban több mint a kétszeresére emelkedett az e kategóriába tarozó lakások eladása az egy évvel korábbi azonos időszakhoz mérve. |