Az igenek és a reakciók - összefoglaló

1 perc

2008.03.09. 17:56

Az összes választópolgárra vetítve több mint 40 százalék mondott igent a népszavazáson feltett három kérdésre a közvéleménykutatók szerint a szükséges 25 százalék helyett. A kormányfő bejelentette: ha az igenek győznek, már hétfőn benyújtja a kormány a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörlésére vonatkozó törvényjavaslatot. Tarlós István, a Fidesz népszavazási kampányának irányítója közölte: a nép politikai ítéletet mondott a kormány felett.

A Szonda Ipsos szombati mérése 50 százalékos részvételi szándékot vetített előre. A közszolgálati televízió megbízásából készített felmérés szerint a kórházi napidíjra vonatkozó kérdésre a választásra jogosult állampolgárok 43 százaléka mondott igent, 8 százaléka nemet. A vizitdíj esetében ez az arány 44-7 százalék volt. A tandíjjal kapcsolatban a megkérdezettek 42 százaléka mondott igent, 9 százaléka nemet.

A Medián szerint a kórházi napidíj esetén 41 százalék mondott igent, 9 nemet. A vizitdíjra vonatkozó kérdés esetén ez az arány 40-10 százalék. A tandíjról szóló kérdésre a megkérdezettek 39 százalék válaszolt igennel, 11 százalék nemmel az összes választópolgárra vetítve.

A kormány haladéktalanul benyújtja az Országgyűlésnek a szükséges törvénymódosításokat, ha a népszavazás eredményes lesz - jelentette be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vasárnap este, az urnazárást követő tájékoztatóján. Hangsúlyozta: ezek a módosítások abból indulnak ki, hogy április 1-jétől a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj vonatkozásában alapvetően helyreállítják a korábbi állapotot. "Azt a bevételt, amit a népszavazás elvesz, a költségvetésnek nincs módjában, a kormánynak nincs szándékában visszapótolni" - jelentette ki Gyurcsány Ferenc.

Lendvai Ildikó, az MSZP parlamenti frakcióvezetője közölte: eredményes népszavazás esetén az MSZP-frakció azon lesz, hogy minél hamarabb megszavazza a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörlésére vonatkozó törvényeket. (A vizitdíjat, a tandíjat és a kórházi napidíjat elvileg csak 2009. január 1-jétől kellene eltörölni.)

Horn Gábor, az SZDSZ kampányfőnöke csalódásnak nevezte, hogy három igazi nagy reformkérdés kapcsán a szavazók elhitték: van visszaút. Hozzátette, hogy szerinte nincs.

Tarlós István, a Fidesz népszavazási kampányának irányítója kijelentette: minden valószínűség szerint sikert aratott a népszavazás, a nép politikai ítéletet mondott a kormány felett. Hozzátette: kíváncsian várják, hogy a miniszterelnök és a kormány milyen következetéseket von le ebből.

Dávid Ibolya, az MDF elnöke szerint nagy a valószínűsége annak, hogy a népszavazáson az igenek meghatározó többségbe kerültek.