Kína: rekordra gyorsuló infláció, csökkenő külkereskedelmi többlet

1 perc

2008.03.10. 10:36

Több mint három éve a legnagyobb ütemű termelői inflációt – 6,6 százalékot – mérték februárban Kínában, ami azt sugallja, hogy a fogyasztói infláció a januári 7,1 százalékos, 11 éves rekord után tovább növekszik az év második hónapjában is, elemzők szerint akár 8,5 százalékra.

A fogyasztói árak emelkedéséért elsősorban a szárnyaló élelmiszer- és energiaárak a felelősek Kínában is. Az élelmiszereken belül a kínai konyha egyik alapvető nyersanyaga, a sertéshús kínálati hiánya és ennek következtében erős áremelkedése volt a legfőbb árfelhajtó tényező. Az élelmiszer-nyersanyagok ára általában 11 százalékkal nőtt februárban. Az energia- és nyersanyagárak terén az olajtermékek árai 37,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi termelői olajtermék árakat, az acéltermékeké  29,6 százalékkal.

Ugyanakkor a kínai külkereskedelem hagyományosan szárnyaló többlete 63 százalékkal csökkent februárban – az egy évvel korábbihoz képest –, amint a kínai áruk iránti amerikai és európai kereslet esett. Ez részben az amerikai gazdaság lassulását, részben a kínai import erős bővülését tükrözi.

A februári kereskedelmi többlet csak 8,6 milliárd dollárt ért el, a tavaly februári 23,7 milliárd dollár után. 2007 márciusa óta ez volt a legkisebb plusz, de az akkori 6,9 milliárdos többletet az exportadó-politika változásai miatt akkor abnormálisan alacsonynak ítélték a piaci elemzők.

Februárban Kína EU-val szembeni kereskedelmi többlete 15 százalékkal 10 milliárd dollárra csökkent az egy évvel korábbihoz képest. Az EU Kína legnagyobb kereskedelmi partnere. A nagyságra második partnerrel, az Egyesült Államokkal szembeni kínai többlet februárban 23 százalékkal 9,4 milliárd dollárra csökkent az egy évvel azelőttihez viszonyítva.