Horváth: nincs kompenzáció, ez legyen nagyon világos

2 perc

2008.03.12. 15:50

„Egyeztetést kezdeményezek a szakma képviselőivel arról, hogy a vizitdíj és a napidíj eltörlése miatti károkat enyhíteni tudjuk. Meghívjuk a háziorvosi szervezeteket, a járó- és fekvőbeteg szakellátókat képviselő szervezeteket, az Országos Alapellátási Intézet vezetőit és a kamarákat” – jelentette be Horváth Ágnes egészségügyi miniszter, hozzátéve: a reformok folytatódnak.

Kétfajta kárt is okozott a vizitdíj és a kórházi napidíj eltölrése: anyagi és szakmai károkat – magyarázta a miniszter szerdai sajtótájékoztatóján, ahol azt is elmondta a „kárenyhítést” csak a társadalombiztosítás keretei között lehetséges. „Nincs kompenzáció, ez legyen nagyon világos” - hangoztatta többször is.

Horváth Ágnes
© Stiller Ákos
Az egyeztetésre jövő héten kerül sor. A miniszter úgy fogalmazott: elvárja a tárgyalópartnereitől, hogy konkrét javaslatokkal érkezzenek. „Itt kifejezetten a Magyar Orvosi Kamara elnökére gondolok”- tette hozzá, két idézetet is felolvasva Éger Istvántól, aki január 30-án még azt mondta: nem hoz jelentős bevételt a két díj, tegnap azonban már arról beszélt, hogy a háziorvosok finanszírozását a kétszeresére kell emelni, mert enélkül számos praxist csőd fenyeget. „Kérem őt, hogy nagyon világos javaslattal érkezzen”- mondta a liberális politikus. Azt is hozzátette, ha tárgyalópartnerei a kiadások növelését várják, akkor azt is mondják meg, honnan csoportosítsák át az erre fordítandó összeget.

A háziorvosok bevételének jelentős részét, a szakrendelők esetében 10 százalékot, a kórházak esetében 0,5-1 százalékot jelentett a két díj. Az anyagi károk mellett azonban a miniszter szakmai károkat is említett. Nevezetesen az indokolatlan orvos-beteg találkozások és a felesleges ápolási napok számának növekedését – legalábbis a tárca modell-számításai ezt jelzik. A hálapénz - felméréseik szerint - 30 százalékos csökkenését is hangsúlyozta a politikus.

Szó esett a gyermekorvosok vizitdíj-kompenzációjáról, ami szintén megszűnik, mert ezt a vizitdíjat nem fizető gyermekek után kapták a praxisok, 130-140 ezer forint körüli összeget. „Itt lesz egy másfél hónapos túlfutás”- tette hozzá Horváth Ágnes arra a kérdésre válaszolva, hogy ez a juttatás is megszűnik-e április 1-jével.

A miniszter arra a kérdésre, hogy mire számíthatnak-e szankciókra azok a rendelők, kórházak, amelyek már április elseje előtt megszüntetik a vizitdíj és kórházi napidíj szedését, nem válaszol egyértelműen, csak annyit mondott: a törvény még hatályos, és bízik abban, hogy az ország valamennyi intézményvezetője törvénytisztelő állampolgár, ezért nem buzdít senkit törvénytelen magatartásra.

„Kóka János felhívott, a bizalma töretlen, minden alapot nélkülöznek azok az állítások, amelyek arról szólnak, hogy ellentétek vannak az SZDSZ-en belül”- válaszolta a miniszter arra a kérdésre, hogy szóba került-e a menesztése.