Új nyilatkozat kell, a régi számlaelnevezések maradhatnak

1 perc

2008.03.25. 07:20

Több felhasználónak a mai napig kérdés, hogy szükséges-e új nyilatkozatot kérnie a számlázó szoftvereket fejlesztő cégektől, vagy sem, illetve az sem világos, hogy a különböző típusú számláknak van-e kötelezően feltüntetendő elnevezésük. Íme az APEH állásfoglalása.

Jelenleg Magyarországon sokféle számlázó szoftverrel számláznak a gazdasági társaságok. Ezek a számlázó szoftverek az 1993-as áfatörvénynek felelnek meg, illetve erre a törvényre hivatkozó nyilatkozata van a cégeknek. Kötelessége-e a szoftverfejlesztő cégnek egy újabb nyilatkozatot, a számlázó szoftvert használó gazdasági társaságnak átadnia? A kérdés evidensnek tűnik, de a gyakorlatban mégsem működik. Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal, Közép-magyarországi Regionális Igazgatóság Tájékoztatási Főosztálya segített az értelmezésben.

Tekintettel arra, hogy 2008. január 1. napjától a számlázó szoftvernek nem az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi törvénynek, hanem a 2007-es áfatörvény előírásainak kell megfelelnie, ezért az adóhatóság álláspontja szerint a szoftverfejlesztő cégnek új nyilatkozatot kell a gazdasági társaságok rendelkezésére bocsátania.

Nem volt világos az sem, hogy a volt sztornó és helyesbítő számlákon elegendő-e, ha az eddigi gyakorlathoz hasonlóan az szerepel, hogy számlával egy tekintet alá eső okirat, vagy emellett, fel kell még tüntetni az új elnevezéseket is? (Sztornó = Érvénytelenítés 78. § (1) a), Helyesbítés = Módosítás 78. § (1) b))

Az APEH szerint az áfatörvény a számla, illetve helyesbítő elnevezésére nem, csak a kötelező tartalmi elemire tartalmaz előírásokat, ezért annak elnevezése irreleváns. Az úgynevezett helyesbítő, sztornírozó számlának az alapvető célja, hogy a megváltozott gazdasági eseményt megfelelően dokumentálja illetve, hogy a változást, módosítást megfelelően tükrözze. Az új törvényi kommentár szerint a sztornírozás "0"-ra helyesbítés, ezért akár a helyesbítő számla elnevezés is helytálló lehet, de az adóhatóság ismételten hangsúlyozta, hogy nem az okirat elnevezése, hanem annak tartalma tükrözi az eredeti ügyletben (és az azt alátámasztó számlában) bekövetkezett változást.

Az Alkotmánybíróság határozatában rögzítettekkel összhangban az APEH arra is figyelmeztet, hogy az előzőekben részletezett állásfoglalása szakmai véleménynek minősül, ezért kötelező erővel nem bír, s azokra bíróság vagy más hatóság előtt megalapozottan hivatkozni nem lehet.

Forrás: http://www.donteselokeszites.hu/