Klímavédelemre 7-10 milliárd forint értékben lehet pályázni

1 perc

2008.04.03. 13:19

Az üvegházhatású gázkibocsátás csökkentése céljából várhatóan még az idén pályázatok jelennek meg 7-10 milliárd forint keretösszeggel, amelynek fedezetéül az ország kvótavagyonának egy része szolgál – mondta Dióssy László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) szakállamtitkára.

Kevesebb szédioxidot bocsátunk ki.
Több pénzünk marad
© sxc.hu
Közölte: a tárca még dolgozik a pályázati rendszeren, s ahhoz javaslatokat is fogad a közeljövőben kezdődő országos klímavédelmi road-showján. Annyi biztos, hogy a lakossági és közintézményi szektorban energiahatékonysági beruházásokat, továbbá az üzleti szférában elsősorban kis- és közepes vállalkozások kibocsátás-csökkentési projektjei élvezhetnek majd támogatást - hangoztatta a szakállamtitkár.

A pályázaton rendelkezésre álló források pontos mértéke attól függ, hogy a klímavédelmi vállalásait túlteljesítő Magyarország a kibocsátási többletjogosultságaiból mennyit és milyen árfolyamon értékesít. Feiler József, a KVM osztályvezetője szerint Magyarország szén-dioxid egyenértékben kifejezve 69-89 millió tonnával teljesíti túl azt a csökkentési szintet, amelyet a Kiotói jegyzőkönyvben vállalt az üvegházhatású gázkibocsátásokra vonatkozóan 2012-ig az 1987 előtti évekhez képest.

Az értékesíthető többletkvóta pontos mértéke az elkövetkező évek gazdasági növekedésétől, illetve az azzal összefüggő energiafogyasztástól függ – mondta az osztályvezető. Több ország, illetve cégek jelezték már vásárlási szándékukat. Feiler József kitért rá, hogy a Kiotói jegyzőkönyv megengedné a többletkvóták tartalékolását a 2012 utáni, minden bizonnyal a jelenleginél szigorúbb csökkentési kötelezettségekkel járó következő időszakra, ám az EU-ban formálódó klímapolitika alapján ez valószínűleg nem lesz lehetséges. Ennek ellenére az egész kvótatöbbletet nem érdemes egyszerre eladni, mert az csökkentené a kvóták árát – magyarázta a főosztályvezető.

Az országok között értékesíthető, tonnánként egy az egyben elszámolt úgynevezett AAU egységeknek nincsen aktuális árfolyama, szemben a CER-egységekével, amelyeket fejlődő országokban elvégzett kibocsátás-csökkentési projektek után lehet szerezni. Amennyiben az AAU egységek árfolyama a CER-egységekét követi, illetve annál kissé alacsonyabb, akkor Magyarország kvótavagyona 2012-ig 1,24-1,6 milliárd euró közé tehető.