Nincs alku, egyre közelebb a BKV-sztrájk

1 perc

2008.04.11. 08:20

Nem született megegyezés a BKV vezetősége és a szakszervezetek képviselői között az érdekképviseleti követelésekről szóló tárgyaláson – közölte Nemes Gábor, a BKV-szakszervezetek sztrájkbizottságának szóvivője.

A szóvivő elmondta: a munkáltató javaslatot tett arra, hogy alakítsanak négy munkacsoportot, amelyek egyenként tárgyalják a szakszervezetek követeléseit. Ezt a szakszervezetek elutasították, mert szerintük csak akkor lehet érdemben tovább tárgyalni, ha a cég vezetősége visszavonja a járatritkítási tervezetet. A tárgyalások a munkáltató ajánlata szerint jövő hét kedden folytatódnak.

Gulyás Attila, a sztrájkbizottság másik szóvivője elmondta, hogy az esetleges április 18-i egész napos sztrájk alatt nyújtandó még elégséges szolgáltatásra mindkét fél jövő hét keddre alakítja ki a saját álláspontját.

A szakszervezeti követelések továbbra is fennállnak. Ezek: a járatritkítási tervezet visszavonása, és egy új készítése a szakszervezetek bevonásával, a csoportos létszámleépítés visszavonása, a munkakörülmények javítása, továbbá az, hogy a cég menedzsmentje vonja be őket a döntést előkészítő folyamatokba.

Demszky Gábor főpolgármester, Hagyó Miklós (MSZP) és Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettesek múlt pénteki levelükben a pénzügyi, a gazdasági és a kancelláriaminiszternél szorgalmaztak ez évre 18,5 milliárd forintos plusz állami támogatást, ami 2010-ig évente az inflációval emelkedne.

A városvezetők egyebek közt kifogásolták, hogy az állami támogatások reálértéken évek óta csökkennek, szorgalmazták a tanuló-nyugdíjas bérletek állami árkiegészítésének inflációkövető emelését, a gázolaj jövedéki adójának visszaigényelhetőségét és az olcsóbb villamosáram-vásárlási lehetőséget.

A pénzügyminiszter még hétfőn a parlamentben zárta ki a BKV további pénzügyi támogatásának lehetőségét. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pedig egy szerdai sajtónyilatkozatában egyértelművé tette ezt.

Kiss Péter kancelláriaminiszternek a város vezetőihez írt leveléből pedig kiderül, hogy a BKV állami normatív támogatását nem kívánják emelni. Szerinte ugyanis a normatív támogatás mértéke megfelel az állam és a főváros között ez ügyben kötött 2003-as szerződésnek. A kancelláriaminiszter hangsúlyozta: készen állnak tárgyalni, hogy áttekintsék a BKV helyzetének javítása érdekében tehető erőfeszítéseket.