Az India és Pakisztán közötti háború egyre közelebbinek tűnik, és mintha mindkét fél évek óta erre készülne
Meglepően erőteljes támadást intézett India szerda hajnalban Pakisztánra, hogy megbosszulja a két héttel ezelőtti kasmíri merényletet. Félő, hogy a több mint két évtizede nem tapasztalt harcok a két nukleáris fegyverrel rendelkező rivális között szélesebb körű háborúhoz vezethetnek. Mindkét fél eltökéltnek tűnik az új katonai beszerzései miatt, miközben szinte teljesen beszüntették a gazdasági és kereskedelmi kapcsolataikat.
„Pakisztán atomtámadásra készül India ellen” – hallotta döbbenten a telefonban a hanoi hotelszobájában felébresztett Mike Pompeo egy indiai minisztertől 2019-ben. Az akkori amerikai külügyminiszter gyorsan felhívta a pakisztáni vezérkari főnököt, aki tagadta a hírt, viszont Indiát vádolta meg azzal, hogy élesíti nukleáris fegyvereit. Órákig tartó diplomáciai erőfeszítésbe telt, mire meggyőzték a két felet, hogy egyik sem készül atomháborúra – derül ki Pompeo két éve megjelent emlékirataiból. Minden bizonnyal ezúttal sem akar elmenni a végsőkig a két dél-ázsiai rivális, de szakértők többsége szerint a minapi súlyos kasmíri merénylet okozta legújabb konfliktus jóval nagyobb kockázatokat hordoz, mint a hat évvel ezelőtti.
Sok minden változott 2019 óta. Hat évvel ezelőtt a megosztott Kasmír Újdelhi által ellenőrzött részén egy katonai konvojt ért támadásban az indiai fegyveres erők negyven tagja vesztette életét, míg a két héttel ezelőtti merényletben civileket – 25 indiai turistát és egy nepálit – lőttek halomra. A merénylők ezúttal vallási alapon „gondosan” kiválogatták az áldozataikat a turistaparadicsomnak számító Pahalgam térségében, a nevük alapján hindukat kerestek, és azok életét megkímélték, akik muszlim imákat tudtak idézni. Ez volt a turisták elleni legvéresebb merénylet, mióta az India egyetlen muszlim többségű területének számító Kasmírban 1989-ben kezdetét vette az erőszakos szeparatizmus.
India-szerte felháborodást és haragot szült a viszonylag békésebb időszakot lezáró merénylet, és pontosan emiatt nehezedett óriási belpolitikai nyomás Narendra Modi kormányfőre, hogy megtorolja az akciót.