Mit tehetünk a halálos belső háj ellen?

2 perc

2008.04.19. 16:30

Belső szerveink között is felhalmozódhat nagyobb mennyiségű háj, akkor is, ha nem vagyunk túlsúlyosak. Ezt nevezzük zsigeri zsíroknak, amihez magas vérnyomás, infarktus, agyvérzés, emelkedett vérzsírszint, cukorbetegség társulhat.

A magyarok mintegy fele küzd súlyproblémákkal: a lakosságának több, mint 20 százaléka elhízott és 30-40 százaléka túlsúlyos, hasonlóan rossz a helyzet az európai országok többségében. Pedig a zsírtöbblet megfékezése meglehetősen egyszerű feladat: elég ha odafigyelünk a táplálkozásunkra, illetve nem vetjük meg a testmozgást. Összegyűjtöttünk négy módszert, ezek alkalmazásával garantált a fogyás, illetve könnyen megőrizhetjük az elért testsúlyt.   

Életmentő mozgás. Viszlát háj
1. Együnk sok zöldséget. Természetesen friss, nyers, és elkészített zöldségek egyaránt kell, hogy szerepeljenek az étrendünkben, fogyasztás előtt alaposan szabadítsuk meg őket a növényvédő szerektől.

2. Kerüljük a túlzott szénhidrát bevitelt. A három legnagyobb bűnös a cukrozott ital (szénsavas üdítők és gyümölcslevek), a tészta és a kenyér. Noha a sütemények, desszertek is ludasak, de azokat soha nem fogyasztjuk akkora mennyiségben, mint az előbb említett hármat. A kenyérfélék glikémiás index-e (GI) magas – ez azt mutatja meg, hogy egy szénhidrát milyen gyorsan bontódik le és szívódik fel. Ha a szénhidrát gyorsan kerül a vérbe, fokozódik az inzulin kiválasztás – az a folyamat, amely éhségérzetet okoz. Tehát együnk olyan összetett szénhidrátokat, amelyek glikémiás index-e (GI). Ezek az ételek lassan szívódnak fel, és segítenek elkerülni a magas inzulin szintet – amely egyébként hipoglikémiához (a vércukorszint hirtelen leesése okozta rosszulléthez) vezet. A legjobb szénhidrátforrás a bab és a lencse. Évekkel ezelőtt megfigyelték, hogy az ázsiaiak magas szénhidráttartalmú étrenden éltek, köreikben mégis alacsony volt a szívroham és a stroke kockázata. Ma már tudjuk, hogy a titok nyitja az olyan szénhidrátok fogyasztása, amelyek rostokat is tartalmaznak. (A glikémiás index eredetileg a cukorbetegek számára készült szénhidrát-besorolás.)

3. Tartózkodjunk a vörös húsoktól. Elégedjünk meg a pulykával, a csirkével és a sertéssel; a természetesen tartott állatok a legjobbak. A feldolgozott húsokat szintén kerülnünk kell, hiszen a legtöbb tele van nitrittel és excitotoxikus adalékanyaggal. A legfrissebb tanulmányok szerint az ilyen ételek fogyasztása megsokszorozza a hasnyálmirigyrák kialakulásának kockázatát.

4. Rendszeresen eddzünk! Nincs diéta, amely működne mozgás nélkül hosszú távon. A testedzés nem merül ki abban, hogy a gyakorlatok során elégeti a kalóriákat – órákkal később is hat. Az izmok feldolgozzák a zsírt, és elfogyasztják a kalóriákat. Amennyivel többet dolgoznak az izmaink, annál könnyebben veszítünk a súlyunkból. A mozgás emellett elősegíti a növekedési hormon termelődését is, amely csökkenti a zsírréteget.