Londonban a többség kamatemelést vár
Többségben vannak a londoni elemzői közösségben az MNB hétfői kamatdöntő ülésétől szigorítást várók, a várt kamatemelés mértékéről és a későbbi kamatpályáról azonban eltérőek a vélemények, és továbbra is vannak elemzők a Cityben, akik szerint hiba lenne ismét kamatot emelni.
A Merrill Lynch pénteki előrejelzése változatlan, 8,00 százalékon tartott kamatot jósol hétfőre, azzal, hogy a magyar jegybanknak a márciusi fél százalékpontos szigorítás után most nem kellene emelnie, tekintve a forint "meredek" erősödését az euróhoz képest, valamint a vártnál kisebb márciusi inflációt.
A Merrill Lynch szerint a kamatemelést váró elemzők fő érve a versenyszférabeli bérkiáramlás erős februári növekedése, az év elején azonban a béradatok rendre kilengéseket mutatnak, ezért ezeket a ház "óvatosan" értelmezi.
A Merrill Lynch londoni elemzői folyamatosan a pénzügypolitikai szigorítás ellen érvelnek. Pénteken megerősített, de már korábbi elemzéseikben is szereplő nézetük szerint a magyar gazdaság "a stagflációval flörtöl", az éves összevetésű növekedési ütem 1 százalék alá - 11 éves mélypontra - csökkent, és bár 2008-ban várhatóan valamelyest élénkülni fog, a ház az idei év egészére sem vár 1,2 százaléknál nagyobb növekedést a tavalyi 1,3 százalék után.
Tekintve a "példátlanul magas" – a GDP-érték arányában 3 százalékos – negatív kibocsátási rést, valamint a kedvező bázishatásokat, a Merrill Lynch elemzői arra számítanak, hogy a fogyasztóiár-infláció éves üteme 2008 végéig 4 százalék környékére zuhan, és 3 százalékra 2009-ben.
A ház szerint mindezek alapján – amint a piacok stabilizálódnak és a dezinfláció folytatódik – fokozatosan fel kell számolni a pénzügypolitikai szigort. A Merrill Lynch az idei év végéig változatlan, 8,0 százalékos MNB-kamattal, 2009 végén pedig 6,5 százalékos jegybanki kamatszinttel számol.
A további szigorítás helyett a már idén elkezdendő pénzügypolitikai enyhítés mellett van a BNP Paribas. A ház londoni elemzése szerint a magyar befektetési konstrukciók kockázati hozamfelárát emelő politikai felfordulás volt az MNB márciusi kamatemelésének fő oka.
A szigorítás azonban növeli a magyar gazdaságra nehezedő, lefelé ható kockázatokat, és mivel az inflációs nyomás is várhatóan enyhül, a BNP Paribas elemzői az idei második félévben az MNB csökkentési ciklusának újraindítását várják, első lépésként egy negyed százalékpontos kamatcsökkentéssel a harmadik negyedévben.
Az UBS nem vár kamatcsökkentést
A UBS bankcsoport londoni befektetési részlegénél sem zárják ki az idei enyhítést, jóllehet az esélylatolgatás ennél a háznál óvatosabb. A cégnél azt mondták: hétfőre nem várnak MNB-kamatemelést, és ha rövid távon sem lesz szigorítás, akkor az év későbbi szakaszában növekszik a valószínűsége a kamatcsökkentésnek. Ha ez bekövetkezik, a legesélyesebb időpont szeptember, amikor a ház várakozása szerint az euróövezeti jegybank (EKB) is végrehajtja első kamatcsökkentését.
Az óvatos kamatemelési előrejelzők között van a Crédit Suisse, a Citigroup és a JP Morgan.
A Crédit Sussie londoni befektetési részlegénél pénteken azt jósolták az MTI-nek, hogy az MNB hétfőn negyed százalékponttal emel. Ugyanez volt a véleményük a Citigroup londoni elemzőinek, akik hozzátették, hogy ezen kívül az idei évre még egy hasonló mértékű emelést várnak, jövőre azonban már enyhítéssel számolnak.
A JP Morgan erre a hónapra és májusra is egy-egy negyed százalékpontos emelést vár, elsősorban annak alapján, amit a ház londoni elemzőinek a minap magyar pénzügyi illetékesek Budapesten mondtak. Az MNB, a pénzügyminisztérium, a gazdasági minisztérium, valamint az ÁKK és a PSZÁF szakértőivel tartott magyarországi megbeszéléseken a JP Morgan erről Londonban kiadott ismertetése szerint a konszenzusos nézet az volt, hogy további kamatemelések szükségesek az inflációs várakozásnak a 3 százalékos célszint körüli rögzítéséhez.
A JP Morgan – az energiaárak folytatódó emelkedése és a legutóbbi, "meglepően magas" bérnövekedési adatok alapján – azt jósolja, hogy az MNB a májusban esedékes Inflációs Jelentésben ismét felfelé módosítja inflációs előrejelzését.
A cég londoni elemzőinek várakozása szerint a 2008-as átlagos inflációról szóló új jóslat 6,2 százalék, a 2009-re szóló 4,0 százalék lesz, egyaránt mintegy háromtized ponttal magasabb a februári Inflációs Jelentésben szereplő előrejelzéseknél.
A JP Morgan mindazonáltal azzal is számol, hogy 2009-ben összesen 0,75 százalékpontos enyhítés következik, első negyedévi kezdettel.
Az agresszív magyarországi pénzügypolitikai szigorítást váró citybeli házak között van a Barclays Capital, Deutsche Bank és a Goldman Sachs.
A Barclays Capital pénteki előrejelzése szerint áprilisban ugyan szünet lesz, de májusban fél százalékpontos kamatemelés következik.
A Deutsche Bank londoni elemzői azt mondták: hétfőre várnak fél százalékpontos emelést, utána viszont egészen 2009 végéig mozdulatlan kamatszinttel számolnak.
A legagresszívabb előrejelzést a Goldman Sachs adta, amely szerint már rövid távon 9,00 százalékra emelkedik az MNB alapkamata. A GS pénteki előrejelzése szerint hétfőn a negyed és a fél százalékpontos emelésnek "szinte azonosak" lesznek az esélyei, de a kedvezőtlen februári béradatok a keményebb lépés felé nyomhatják Monetáris Tanácsot.
A Goldman Sachs londoni elemzői szerint már a januári béremelkedési adatok is kellemetlen meglepetést hoztak az MNB-nek, és szerepük volt a márciusi kamatemelésben. A jegybank ezután lassulásban reménykedett, de további gyorsulást kellett tapasztalnia.
A forinterősödés az enyhébb lépés felé hat, de a GS szerint a pénzügypolitikai testület ennél hosszabb távra tekint előre, és tudatában van annak is, hogy változatlanul fennáll a forintgyengülés kockázata; a mostani erősödés zömét is a globális kockázatvállalási hajlam javulása okozta.
A márciusi infláció összességében ugyan valamelyest jobb volt a vártnál, de ennek részletei - főleg a szolgáltatási komponensben - "nem voltak bíztatók", vélekedtek a Goldman Sachs londoni elemzői. A ház mindezek alapján azt várja, hogy már a következő három hónapban 9 százalékra emelkedik az MNB-kamat. A cég elismeri, hogy ez még a piac által árazottnál is agresszívabb előrejelzés.