Benzinpánik Skóciában, adagolják a naftát
Teljesen leállt péntek délutánra az egyik legnagyobb brit nyersolaj-finomító. A leállás komoly kiesést jelent az északi-tengeri termelésben és az üzemanyag-ellátásban is, és a pánikvásárlások miatt máris több térségben adagolják a benzint.
Nagy-Britanniában tíz nagy olajfinomító működik, és az Edinburghtól nem messze lévő grangemouth-i a harmadik legnagyobb közülük. A helyzetet súlyosbítja, hogy a BP olajtársaság közölte: a sztrájk megtartása esetén kénytelen lesz leállítani az északi-tengeri mezőket az Ineos finomítóhoz közeli fogadóállomással összekötő nyersolajvezeték-hálózatát, amelynek működése a grangemouth-i üzem által szolgáltatott energiától függ.
A vezetékhálózat napi kapacitása 700 ezer hordó, és a hozzá kapcsolódó északi-tengeri kitermelő platformok a brit nyersolajszükséglet 40 százalékát, a földgázszükségletnek pedig a negyedét adják. E mezők termelésének kiesése előzetes becslések szerint napi 50 millió font (17 milliárd forint) veszteséget jelent a brit gazdaságnak.
A grangemouth-i finomító által ellátott skóciai és észak-angliai térségekben máris pánikszerű üzemanyag-felvásárlás kezdődött, és sok benzinkútnál 20 fontban korlátozták az egy-egy vásárlónak kiadható benzin és gázolaj értékét. Ez 20 liternél is kevesebb üzemanyagot jelent, ugyanis a motorbenzin és a dízelolaj átlagos kiskereskedelmi ára már hetek óta jóval meghaladja a korábban elképzelhetetlennek tartott 1 fontos lélektani határt. A tipikus literenkénti benzinár jelenleg 1,06-1,15 font (360-390 forint) a brit kutaknál.
Néhány éve a brit közúti fuvarozók még azért szerveztek egyhetes - súlyos üzemanyag- ás áruellátási fennakadásokat okozó - blokádokat a brit finomítók kiszállítási útvonalain, mert a kiskereskedelmi üzemanyagár közelíteni kezdett a literenkénti 80 pennyhez.