Kilép az SZDSZ a koalícióból

1 perc

2008.04.27. 14:22

A Szabad Demokraták Szövetsége vasárnapi rendkívüli küldöttgyűlésén Budaörsön döntött a koalícióból való kilépésről, az alapszabály módosításáról és a második rendkívüli tisztújító küldöttgyűlés összehívásáról.


Az SZDSZ április 30-ával kilép a koalícióból, erről vasárnap döntöttek a párt küldöttei a szabad demokraták rendkívüli küldöttgyűlésén Budaörsön.

A kilépésre 434 küldött szavazott igennel, 53-an nemmel, míg 32-en tartózkodtak.

Társadalmi támogatottsága után immár parlamenti többségét is végérvényesen elveszítette a Gyurcsány-kormány - közölte a Fidesz az MTI-vel  hírre reagálva.

A Fidesz részéről Navracsics Tibor frakcióvezető hétfőn az Országgyűlésben napirend előtti felszólalásban értékeli "a kisebbségi kormányzás folytán kialakult politikai válsághelyzetet" - írta a távirati irodához eljuttatott közleményében Szijjártó Péter, a párt szóvivője.

"Az MDF a parlament hétfői ülésén arra fogja kérni a miniszterelnököt, hogy kezdeményezzen bizalmi szavazást a személyéről, hiszen csakis így derülhet ki: van-e esély arra, hogy az ország számára értelmes módon lehessen kormányozni az elkövetkezendő két évben" - hangsúlyozta Dávid Ibolya az MTI-hez eljuttatott közleményében. 

A pártelnök szerint Magyarországnak valódi változásokat jelentő, átgondolt reformokra és stabil kormányzásra van szüksége, Gyurcsány Ferenc pedig gátolja ezek megvalósulását. Az országnak nincs ideje arra, hogy újabb két évet adjon a "kényszeres pótcselekvések" politikájának, amelyben a szocialisták már az érdemi munka látszatára sem ügyelnek - tette hozzá.

A Magyar Demokrata Fórum úgy látja: azzal, hogy az SZDSZ rendkívüli küldöttgyűlése formálisan is a koalícióból való kilépés mellett döntött, lezárult a koalíciós színjáték első, nagyon hosszúra nyúlt felvonása.

Az MSZP vállalja az önálló szocialista kormányzás felelősségét és biztosítja az ország kormányozhatóságát - hangsúlyozta Nyakó István, hozzátéve, az önálló kormányzással nemcsak az MSZP felelőssége, hanem a lehetősége is nagyobb, hogy nyugodtabb programmal folytassa a kormányzást.

A szóvivő úgy fogalmazott, mostantól az MSZP egyedül irányítja a kormányt, de a változtatások és reformok támogatói továbbra is többségben vannak a parlamentben. Az SZDSZ többször világossá tette, hogy támogatja a kormányzati törekvéseket az egyensúly fenntartására, az MDF szintén nyitott a kormánytól érkező javaslatok támogatására, és ez is az önálló szocialista kormányzás létjogosultságát támasztja alá - mondta.