Büszke Magyarország és bizalmi szavazás Gyurcsányról

3 perc

2008.04.28. 11:10

A ciklus felénél új szakasz kezdődik a kormányzásban: a kormány programja nem változik, de az összetétele, a szerkezete és a hangsúlyok igen - jelentette be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn a parlamentben. Úgy fogalmazott: mindannyian erős és büszke Magyarországot szeretnénk, ezért ez az átalakítás vezérlő elve is.

A ciklus felénél új szakasz kezdődik a kormányzásban: a kormány programja nem változik, de az összetétele, a szerkezete és a hangsúlyok igen - jelentette be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn az Országházban, az új kormánytagok bemutatásakor. Mindannyian erős és büszke Magyarországot szeretnénk, ezért ez az átalakítás vezérlő elve is -fogalmazott a kormányfő. A miniszterelnök szavai szerint a következő két év munkájának középpontjában a növekedés, a fejlesztés, a gyarapodás és a munkahelyteremtés áll. A kormányzati ciklus további szakaszában a beruházásra, a kutatásra, a fejlesztésre és az innovációra helyeződik a hangsúly. 
 

© Stiller Ákos
Gyurcsány Ferenc bejelentette azt is, hogy a változásokhoz törvényt kell módosítani, ami két-három hétig eltarthat, így egyelőre - a bizottsági meghallgatásokat követően - a jelenlegi szerkezetben teszik le az esküt az új tárcavezetők. Ez alól az új önkormányzati miniszter a kivétel, aki ezt csak a törvénymódosítás elfogadása után teheti meg.
 
Kérdésre válaszolva a kormányfő azt mondta, az új államtitkárok névsorán az "utolsó simításokat végzik", a névsort várhatóan a nap folyamán, a délutáni órákban teszik közzé. Gyurcsány Ferenc hozzáfűzte: a jelenleg még SZDSZ-es vezetésű minisztériumokban május 1-jétől állnak munkába az új államtitkárok.
 
"Nyitott, párbeszédben kormányzó, a társadalmi partnerség értékeire vigyázó, nyugodt reformpolitikát folytató, kiegyensúlyozott kormányzásra készülünk" - mondta a miniszterelnök.
 
Arra a kérdésre, hogy lesz-e a jövőben állandó egyeztető fórum az SZDSZ-szel, Gyurcsány Ferenc úgy válaszolt: a szabad demokraták érdekeltek a sikeres kormányzás folytatásában. Mint mondta, az intenzív együttműködés szerkezeti feltételeit a következő hetekben kell kialakítani. Szocialisták és szabad demokraták egyaránt abban érdekeltek, hogy ez szabályozott, áttekinthető, átlátható folyamat legyen - mondta a kormányfő. Gyurcsány Ferenc a sajtótájékoztatón megköszönte a szabad demokrata kormánytagok munkáját. Értékelése szerint az elmúlt tíz évben Magyarország erősebb és élhetőbb lett.
 
Egyes területekről külön is szót ejtve a miniszterelnök a szocialista-szabad demokrata kormány eredményeként kiemelte a felsőoktatás fejlesztését, mely - mint mondta - Magyar Bálint és Hiller István minisztersége alatt klebersbergi időszakot idézett, és az elmúlt ötven-hatvan év legnagyobb, átfogó felsőoktatási fejlesztése és korszerűsítése volt. 
 
Gyurcsány Ferenc és Kóka János
© Stiller Ákos
Gyurcsány Ferenc szerint nyilvánvalóvá vált, hogy az egészségügyi szolgáltatás biztosításelvű. Ugyancsak a koalíciós kormány eredményei közé sorolta a miniszterelnök azt is, hogy az átlagos jövedelmek vásárlóértéke 30, a nyugdíjaké 40 százalékkal emelkedett.
 
Megszűnt a sorozott hadsereg, Miskolcig, Nyíregyházáig, Debrecenig és Szegedig autópálya visz, szintén autópálya épül a Balaton déli pártján, híd épült a Dunán Dunaújvárosnál, és a konvergenciaprogram alapján egyensúlyi pályára állt a gazdaság - mondta Gyurcsány Ferenc.  A kormányfő sajtótájékoztatója végén mindenkitől azt kérte, támogassák a Magyarország fejlesztési programját.

Nagy kérdés, hogy a kormányátalakítás hogyan szolgálja a reformok végigviteléhez szükséges programokat - kommentálta Szili Katalin házelnök Gyurcsány Ferenc bejelentéseit. A politikus szerint az is kérdés, hogy a szerkezeti átalakítás hogyan szolgálja azokat a programokat, amelyeket akár a fejlesztés, akár az egészségügyi reform területén végig kívánunk vinni.

Ha Gyurcsány Ferenc olyan ésszerű javaslatot tesz, ami nem jár a bürokrácia és a közigazgatási költségek növekedésével, illetve javítja a kormányzás minőségét, akkor az SZDSZ kész szabad utat engedni a kezdeményezésnek - mondta a kormányátalakítás kapcsán Kóka János.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek bizalmi szavazást kellene kezdeményeznie saját személyéről a parlamentben - mondta Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője, azután, hogy a miniszterelnök ismertette az új kormányszerkezetet. Mivel az SZDSZ-küldöttgyűlés vasárnap arról döntött, hogy kilép a koalícióból, ezért javasolta az MDF azt, hogy a miniszterelnök kérjen bizalmi szavazást személyéről a parlamentben - fogalmazott az ellenzéki politikus.

Mint kiemelte, a bizalmi szavazás alapján kiderülne, hogy van-e a kormánynak, illetve a kormányfő személyének többségi támogatása az Országgyűlésben. Hozzátette: amíg ezt nem derül ki, az MDF felelőtlenségnek tartja olyan emberek bevonását a kormányba, akik a civil szférából jönnek.

Az ellenzéki képviselő a civil szféra képviselőjeként nevezte meg Szabó Pált, a Magyar Posta jelenlegi vezérigazgatóját és Molnár Károlyt, a műegyetem rektorát. Ők nem a politika élvonalából jönnek, szakmai megítélésük változhat, ha egy olyan kormánynak a tagjai, amely "eleve bukásra ítéltetett" - hangsúlyozta Herényi Károly. "Egy olyan kormánynak, melynek nem biztosított a háttere, nehéz a jövőjét megjósolni" - fogalmazott a politikus.