Váratlan eredmény jött ki: nem találtak erős összefüggést a mindent elsöprő szerelem és a szex között
Sokan másképp gondolják, de egy friss vizsgálat szerint az erős szerelem nem feltétlenül jár fokozott szexuális vággyal. Ez szembemegy azzal, amit sokan gondolnak.
A mindent elsöprő szerelem érzése nem feltétlenül jelent fokozott szexuális aktivitást – szűrték le vizsgálódásukból ausztrál szakemberek. Eredményük szembemegy azzal az általános feltételezéssel, hogy a szerelem nyilvánvalóan fokozza a szex iránti vágyat. Ez utóbbit azok a vizsgálatok is alátámasztani látszanak, amelyek eredménye szerint az idő múlásával, a kapcsolatok előrehaladtával halványul a szenvedély.
Az Ausztrál Nemzeti Egyetem kutatóit viszont az érdekelte, hogy milyen tényezők befolyásolják a vágyat a szerelem kezdeti szakaszában. Feltételezték, hogy a kapcsolat rövidebb időtartama, a felfokozott érzelmek és az alacsonyabb elkötelezettség magasabb szexuális gyakorisággal járnak együtt. Hogy ezt bizonyítsák is, 720 szexuálisan aktív 18–25 éves fiatalt kérdeztek meg 33 országból: olyanokat, akik éppen romantikus szerelmet éltek át. A résztvevők beszámoltak kapcsolatuk időtartamáról, érzelmeik intenzitásáról, a szerelemmel kapcsolatos különféle érzéseikről, arról, hogy milyen gyakran gondolnak a partnerükre, és persze a köztük lévő szex gyakoriságáról is. A kutatók statisztikai modellekkel finomították az adatok összefüggéseit.
A tudományos vizsgálat nem mutatott ki meggyőző kapcsolatot az érzelmi intenzitás és a szex gyakorisága között. Az eredmény rávilágít, hogy jelenleg milyen kevés az ismeret a romantikus szerelmet átélők körében tapasztalt szexuális aktivitásról és vágyról.
A vizsgálat egyik korlátja, hogy a szex definícióját a résztvevők értelmezésére bízták. Ráadásul viszonylag homogén mintából dolgoztak: a megkérdezettek többsége demokratikus berendezkedésű, gazdag országokból származott.